Wlk. Brytania: dziś referendum ws. Brexitu

Dzisiejsze referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie dalszego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej to najważniejsze wydarzenie w historii wspólnoty – powiedział prof. Witold Modzelewski.

To pierwszy ważny we wspólnocie kraj, który postawił problem przynależności do Unii Europejskiej jako przedmiot wyboru swoich obywateli.

Centralna Komisja Wyborcza podała, że na listy wyborcze przed referendum zapisała się rekordowa liczba wyborców – jest to blisko 46,5 mln wyborców.

W najnowszym sondażu przeciwnicy Brexitu stracili nieco przewagi nad zwolennikami.

Ekonomista prof. Witold Modzelewski podkreślił, że każdy wynik referendum będzie miał ogromne znaczenie dla UE.

– Gdyby większość zadecydowała za wyjściem, nastąpiłyby niewyobrażalne konsekwencje jeśli chodzi o rynek pieniężny. Mimo, że Wielka Brytania nie należy do strefy euro jest jedną z najważniejszych gospodarek wspólnego rynku. Nawet gdy zdarzy się tak, że np. Szkoci – którzy są w większości za pozostaniem bardziej w Unii Europejskiej niż w Wielkiej Brytanii – jednak zdecydują za pozostaniem, to różnica w większości, która tu może być istotna, będzie bardzo niewielka. Każdy wynik, również ten wynik za pozostaniem będzie początkiem procesu testowania Unii Europejskiej – zaznacza prof. Witold Modzelewski.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński powiedział, że wpływ ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, gospodarczo dla Polski nie będzie „taki wielki, poza sytuacją złotego”. Dodał jednak, że wpływ polityczny i geopolityczny będzie „fatalny, nawet katastrofalny”.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl