fot. flickr.com

Właściciel mikro, małych i średnich firm mogą składać wnioski o unijną pożyczkę płynnościową

Właściciele mikro, małych i średnich firm mogą się już ubiegać o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 mln zł. Pożyczki są bezkosztowe.

Przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe, bez odsetek. Wnioski można składać elektronicznie w instytucjach finansujących, współpracujących z BGK.

To kolejne wzmocnienie tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd Mateusza Morawieckiego. Finansowana z funduszy europejskich pożyczka płynnościowa jest kierowana do przedsiębiorców, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Rozwiązanie wypracowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Źródłem finansowania jest program Inteligentny Rozwój. Wsparcie będzie można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, np. wypłatę wynagrodzeń – mówi minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Przekazaliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego 400 milionów złotych z programu „Inteligentny Rozwój” na wsparcie płynności finansowej firm z sektora MŚP poprzez pożyczki płynnościowe udzielane na preferencyjnych warunkach. Pozwolą one wielu przedsiębiorcom na pokrycie bieżących potrzeb finansowych czy ochronę miejsc pracy. Jeśli zapotrzebowanie na tego typu wsparcie będzie wysokie, przekażemy do funduszu dodatkowe środki. Fundusz pożyczkowy skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Wsparcie będzie można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych – tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pożyczka płynnościowa z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój” jest połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca będzie spłacał tylko raty kapitałowe. Dotacja jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj