fot. PAP/EPA

Władze Iranu: 44 nowe przypadki wirusa w ciągu doby; 19 ofiar śmiertelnych

44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin, co zwiększa całkowitą liczbę chorych w tym kraju do 139; 19 osób zmarło – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia, cytowane przez państwową telewizję.

We wtorek po południu władze irańskie informowały o 95 przypadkach zakażenia i 15 zgonach w związku z koronawirusem.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur wezwał także do unikania „niepotrzebnych podróży”, szczególnie do regionów kraju, w których zanotowano najwięcej przypadków koronawirusa – Gilan i Kom.

Jak podaje agencja AP, we wtorek Kijanusz Dżahanpur zasugerował, że opanowanie koronawirusa może potrwać do końca kwietnia, a eksperci boją się, że przypadające 20 marca święto Nouruz (perski nowy rok) będzie sprzyjało dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

Również w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył podczas spotkania rady ministrów, że „koronawirus nie może stać się bronią dla naszych wrogów, aby zatrzymać pracę i produkcję w naszym kraju”.

Hasan Rowhani omówił też sprawy związane z epidemią koronawirusa w Iranie. Podkreślił, że „ludzie nie powinni zwracać uwagi na plotki”, a do tej pory nie podjęto decyzji o objęciu kwarantanną żadnego miejsca lub miasta.

„Decyzja o tym, czy z powodu koronawirusa dane miejsce musi zostać zamknięte lub dostęp do niego ma zostać ograniczony, należy do narodowego centrum ds. walki z koronawirusem” – dodał irański prezydent.

Narodowe centrum ds. walki z koronawirusem jest instytucją stworzoną przez ministerstwo zdrowia i ministerstwo edukacji i ma zajmować się koordynowaniem wszystkich działań związanych z Covid-19 w Iranie.

„Potrzebujemy mądrego podejścia do sprawy, musimy działać profesjonalnie i poważnie” – tłumaczył Hasan Rowhani.

Prezydent zapewnił, że raporty przekazane przez centrum we wtorek wieczorem „były obiecujące”; obserwujemy „spadek w skierowaniach do szpitali i postęp w leczeniu” – powiedział.

„Ważniejszy niż koronawirus jest wirus strachu, niepokoju i braku zaufania. (…) nie powinniśmy wywoływać u ludzi wątpliwości i niepokoju” – podkreślił Hasan Rowhani.

Odniósł się także do słów amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo, który we wtorek wezwał wszystkie kraje do „mówienia prawdy” o koronawirusie, zaznaczając jednocześnie, że władze Iranu mogą nie informować o „istotnych szczegółach” dotyczących zakażeń w tym państwie.

„Ostatnio wysoki amerykański urzędnik mówił o koronawirusie w Iranie; oni również cierpią z powodu koronawirusa, grypa zabiła 16 tys. ludzi w USA, ale oni nie mówią o sobie. Ameryka powinna zająć się tysiącami ofiar grypy w swoim własnym kraju” – ocenił Hasan Rowhani.

W Iranie odnotowano najwięcej, po Chinach, zachorowań na Covid-19. Do wtorku na całym świecie zarejestrowano ponad 80 tys. zakażeń oraz ponad 2700 zgonów.

PAP

drukuj