fot. Tomasz Strąg

Wkrótce minie 100 dni od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło   

Już wkrótce minie 100 dni rządu premier Beaty Szydło. W tym czasie, zgodnie z zapowiedzią w expose wdrożony został m.in. program ,,Rodzina 500 plus”. Mimo to opozycja krytykuje PiS za rzekome niedotrzymanie przedwyborczych obietnic.

Politycy PO mówią o braku realizacji gospodarczych zapowiedzi. W przypadku programu ,,Rodzina 500 plus” wskazują na brak wsparcia finansowego na pierwsze dziecko, choć to nie było obietnicą rządu.

Nowoczesna wytyka PiS-owi zmiany w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego, służbie cywilnej; straszy wariantem greckim i osłabieniem pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Partia Ryszarda Petru zarzuca też rządowi wycofywanie się z obietnicy obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Poseł Jacek Sasin z PiS-u mówi, że nie ma mowy o wycofywaniu się z obietnic.

– Tempo ich realizacji jest naprawdę bardzo duże, bo 100 dni będzie za chwilę, a w tym czasie mamy wprowadzenie programu ,,Rodzina 500 plus”, rozstrzygnięcie kwestii obowiązku szkolnego sześciolatków. Przygotowywane są również kolejne ustawy w tym obszarze, czyli dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, podniesienia kwoty wolnej od podatku czy bezpłatnych leków dla seniorów. To jest coś, co będziemy chcieli w następnej kolejności realizować, więc absolutnie nie ma mowy, żebyśmy z czegokolwiek się wycofywali. Trudno oczekiwać, żeby cały program wyborczy został zrealizowany w ciągu pierwszych stu dni. My musimy ten program rozkładać w czasie, bo musimy również zapewniać przecież środki budżetowe do tego, żeby te postulaty mogły zostać zrealizowane – wyjaśnia poseł Jacek Sasin.

Jak dodał poseł, temu służą projekty PiS-u dotyczące nowych podatków od banków i hipermarketów. Wskazał też na gospodarczy plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zakłada m.in. wielomiliardowe inwestycje czy wzrost uprzemysłowienia. Inwestycje  mogą pochłonąć bilion złotych i będą rozłożone na wiele lat.

Rząd Beaty Szydło został zaprzysiężony 16 listopada 2015 r. Dwa dni później premier wygłosiła expose.

RIRM

drukuj