fot. PAP/EPA

Angela Merkel z wizytą w Warszawie

Dziś z wizytą do Warszawy przybędzie kanclerz Niemiec. Angela Merkel spotka się z premier Beatą Szydło i przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy w tym gronie odbędą się z inicjatywy szefowej polskiego rządu. 

Grupa V4 wraz z niemiecką kanclerz będzie rozmawiać m.in. na temat funkcjonowania Unii Europejskiej po Brexicie.

Podczas tej wizyty odbędzie się też dwustronna rozmowa premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel. Wczoraj szefowa polskiego rządu poinformowała, że chce poruszyć wiele istotnych dla obu państw kwestii.

– Niemcy są naszym ważnym sąsiadem zarówno jeśli chodzi o sprawy związane z gospodarka, jak i bezpieczeństwem. Nie ukrywamy, że w tej chwili – w trudnej sytuacji, w której znalazła się Europa – jest to też nasz ważny partner do podejmowania wyzwań, które stoją przed Unią Europejską. Natomiast są jeszcze inne tematy o których trzeba rozmawiać, związane z bezpieczeństwem, chociażby z wydarzeniami na Ukrainie. Są też takie sprawy, które absorbują opinię publiczną w Polsce, w ostatnich dniach, jak sytuacja z odbieraniem polskich dzieci polskim rodzinom przez władze niemieckie. Będę chciała ten problem również poruszyć – powiedziała Beata Szydło.

Politolog dr Michał Kuź podkreślił, że obecnie szczególnie ważna w stosunkach Polski i Niemiec jest sprawa bezpieczeństwa wschodniego.

To jest w tej chwili kwestia bardzo gorąca. Przypomnę, że armia rosyjska ogłosiła test gotowości bojowych. Trwają gorączkowe spotkania i sytuacja jest bardzo niewesoła. To jest taka pora roku, w której można się spodziewać takich działań i nikt nie wie, co nastąpi – wskazał dr Michał Kuź.

Wizyta Angeli Merkel w Warszawie to element przygotowań do nieformalnego szczytu 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, który odbędzie się 16 września w Bratysławie.

RIRM

drukuj