fot. PAP/Jakub Kamiński

Wizyta marszałka Senatu na Ukrainie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywa z wizytą na Ukrainie. Dziś m.in. odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni.

Wczoraj Marszałek Senatu wziął m.in. udział w uroczystości nadania Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie imienia prof. Zbigniewa Religi. Spotkał się też z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem.

Politycy rozmawiali m.in. na temat ukraińskiej ustawy oświatowej. Po spotkaniu marszałek Karczewski zapoznał dziennikarzy ze szczegółami tej rozmowy.

Rozmawialiśmy o współpracy wojskowej i Polakach mieszkających na Ukrainie. Z dużą troską mówiliśmy o szkoleniu i nauce języka polskiego. Mam zapewnienie Pana przewodniczącego, że nauka języka polskiego, nauka polskiej historii i literatury będzie zachowana i młodzież polska będzie miała pełny dostęp do nauka języka polskiego i w języku polskim – zaznaczył marszałek Senatu.

Dziś Stanisław Karczewski uda się też do Charkowa, gdzie spotka się z gubernator Obwodu Charkowskiego Julią Switliczną i odwiedzi Charkowski Szpital Wojskowy. Zaplanowano też wizytę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Piatichatkach oraz zwiedzanie polskich miejsc pamięci w Charkowie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywa z wizytą na Ukrainie od środy. Po jej zakończeniu uda się do Chorwacji. Towarzyszyć mu będzie m.in. wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

RIRM

drukuj