fot. twitter.com

Wizy dla Polaków zostaną zniesione

Koniec z wizami do Stanów Zjednoczonych. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zapewniła, że do września tego roku wszystkie związane z tym wymagania zostaną spełnione przez Polskę.

Na taką wiadomość Polacy czekali od lat. Amerykanie w końcu zniosą obowiązek wiz dla naszego kraju.

„Do końca roku fiskalnego, tj. do września 2019 r., wymagania dotyczące zniesienia wiz będą spełnione i będziemy w stanie nominować Polskę do programu Visa Waiver. Przypominam jednak, że proces wdrożeniowy trwa od trzech do sześciu miesięcy. Dotrzymam zatem mojej obietnicy, ponieważ cała reszta, nawet jeśli zakończy się w 2020 r., będzie tylko biurokratyczną formalnością – poinformowała ambasador USA w Polsce na łamach tygodnika „Do Rzeczy”.

Polska dołączy do ruchu bezwizowego, jeśli w ciągu ostatniego roku liczba nieprzyznanych wiz turystyczno-biznesowych spadnie poniżej 3 proc. Zdaniem amerykańskiej ambasador, to już przesądzone.

– Więzy między USA a Polską stały się coraz ściślejsze. Sojusz z Polską jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej – tak o obecnych relacjach z Polską mówił prezydent USA Donald Trump podczas czerwcowego spotkania w Waszyngtonie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Już wtedy Donald Trump sugerował, że wizy dla Polaków mogą zostać zniesione w ciągu kilku miesięcy.

– Mamy nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, jednak chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni – powiedział Donald Trump.

Obecnie z ruchu bezwizowego do USA może korzystać tylko 38 państw z całego świata.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj