„Wigilie polskiego żołnierza 1914-1945” – wystawa plenerowa resortu sprawiedliwości

Na ogrodzeniu budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Alejach Ujazdowskich zamieszczona została wystawa plenerowa. To „Wigilie polskiego żołnierza 1914-1945” przedstawione na fotografiach, obrazach i archiwalnych drukach.

Na ponad 20 planszach obejrzeć można pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej archiwalne zapisy niezwykłych, świątecznych dni spędzanych najczęściej na służbie, czasem nawet w wojennych okopach. Mimo ciężkich frontowych warunków polscy wojskowi zawsze starali się stworzyć 24 grudnia wyjątkową, rodzinną atmosferę.

Wśród prezentowanych obrazów znajdują się m.in. karty świąteczne pochodzące z czasu I wojny światowej. Przedstawiają żołnierzy w ziemiance, marzących o Wigilii w gronie rodzinnym. Można także obejrzeć zdjęcia żołnierzy, w Spale w 1935 roku, przy zastawionych podczas oficjalnej uroczystości stołach.

Namiastka wigilijnego klimatu w czasie służby to także choinka, nawet jeśli np. w czasie II wojny światowej na niektórych frontach walk zastępowała ją palma, a świeczki zrobione były z gliz po nabojach, do których nalano paliwa. W 1914 r. pod Łowczówkiem legioniści łamali się sucharami, bo nie dla wszystkich starczyło opłatka. Z radością i nadzieją na wolną Polskę śpiewali kolędy.

O życzeniach dla swych towarzyszy broni zawsze pamiętał marszałek Józef Piłsudski. Ich zapis także można obejrzeć na wystawie.

Zaprezentowane są również m.in. rysunki zawierające żołnierski „humor gwiazdkowy”, opublikowany w piśmie „Orzeł Biały. Polska walcząca na Wschodzie 1942 r.”, czy kopię listu pasterskiego biskupa polowego Wojska Polskiego do żołnierzy z 1922 roku.

Ministerstwo Sprawiedliwości/radiomaryja.pl

drukuj