Wigilia Bożego Narodzenia

Chrześcijanie na całym świecie obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia – czas oczekiwania na narodzenie Chrystusa.

Jest to dzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia, a zarazem kończący okres Adwentu. O zmroku rodziny zasiadają do uroczystej wieczerzy, podczas której łamiąc się opłatkiem składają sobie życzenia.

O północy we wszystkich kościołach Polski rozpocznie się Pasterka. Msza św., która jest przypomnieniem tego, co wydarzyło się w Betlejem. Nawiązuje ona do pasterzy, którzy się modlili i zgodnie z zapowiedzią Aniołów biegli do Betlejem by spotkać nowo narodzone Dziecię.

Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. Wigilii Narodzenia Pańskiego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 21.30. Wcześniej będziemy uczestniczyć w wieczerzach wigilijnych.

Narodzenie Chrystusa to wkroczenie zapowiedzianego Mesjasza w historię tego świata – powiedział ks. bp Rafał Markowski. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej przypomina, że Bóg rodzi się byśmy nigdy nie czuli się samotni.

– Samotność dotyka pewnie każdego z nas. Każdy z nas na różnych etapach swojego życia, czy to w kontekście cierpienia, bólu, choroby, porażek zawodowych, nieporozumień, czuje się sam. To poczucie samotności niezwykle obezwładnia. Pozbawia motywacji do tego, aby dalej walczyć w życiu. Emmanuel – Bóg z nami! Chrystus po to się rodzi, po to wkracza w historię tego świata, żeby rzeczywiście być z nami, żeby nam nieustannie towarzyszyć w naszym życiu. Oczywiście, na ile Chrystus będzie obecny w naszym życiu zależy od każdego z nas, na ile potraktujemy Go poważnie, na ile wprowadzimy Go w nasze życie, na ile będzie mógł nam towarzyszyć – powiedział ks. bp Rafał Markowski.    

Ksiądz biskup dodał, że każdego roku winniśmy przeżywać Święta Bożego Narodzenia na nowo uświadamiając sobie, że Chrystus po to przyjął naturę ludzka, aby być blisko nas, by być z nami zawsze.

RIRM

drukuj