Wielkopolskie: 5 tys. pielgrzymów przyjechało na Lednicę Seniora

Około 5 tys. osób przyjechało w sobotę na Pola Lednickie (Wielkopolskie) na spotkanie modlitewne Lednica Seniora. Wydarzenie w tym roku odbywało się pod hasłem „Jestem młody duchem”. W jego trakcie przedstawiono list z błogosławieństwem od papieża Franciszka.

Lednica Seniora to jedno z wydarzeń całorocznego programu spotkań modlitewnych odbywających się na Polach Lednickich; największym przedsięwzięciem są organizowane w czerwcu spotkania młodych, na które rokrocznie przybywa przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Spotkania nad Jeziorem Lednickim zainicjował zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

W trakcie sobotniej Lednicy Seniora przedstawiony został list z watykańskiego sekretariatu stanu z błogosławieństwem od papieża Franciszka.

„Tegoroczne spotkanie (…) jest wspaniałą okazją do zawierzenia siebie Bogu, który zawsze patrzy na nas z miłością. Tylko miłość czyni nas młodymi; odradza nas i czyni twórczymi w relacji do siebie, drugiego człowieka i do samego Boga. Zawierzając wstawiennictwu Matki Kościoła, Oblubienicy Ducha Świętego, wszystkich uczestników Lednicy Seniora, Ojciec Święty modli się w waszej intencji i z serca udziela swego apostolskiego błogosławieństwa” – podkreślono w piśmie.

Mszy św. przewodniczył katowicki ks. abp senior Damian Zimoń. Podczas spotkania dziękowano za 100-lecie polskiej niepodległości. Uczestnicy Lednicy Seniora nie tylko wspólnie się modlili, ale także razem tańczyli, śpiewali, zaś spotkanie rozpoczęli od wspólnej gimnastyki. Spotkanie modlitewne zwieńczyło wspólne przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa.

Duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000 o. Wojciech Prus powiedział PAP, że Lednica Seniora, mimo swej nazwy, kierowana jest nie tylko do osób starszych. Uczestniczą w niej także rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne, także ci, którzy nie mogli dotrzeć w czerwcu, na „dużą Lednicę” – spotkanie młodych.

W sobotę na Polach Lednickich poświęcono też nowy pomnik na grobie o. Jana Góry. Jak wyjaśnił o. Wojciech Prus, tworzą go kamienie przecięte w kształt krzyża. Nagrobek nawiązuje do stojącego obok głazu św. Jana Pawła II. Poświęcenia dokonali ks. abp senior Damian Zimoń oraz ks. bp Damian Bryl.

Wydarzenie odbyło się po raz 15.

PAP/RIRM

drukuj