fot. Karolina Gierat-Batarowicz

Wielki Czwartek

 

Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Po Liturgii Wielkoczwartkowej w centrum znajdzie się Najświętszy Sakrament przeniesiony do ciemnicy, na znak uwięzienia Pana Jezusa noc przed Męką na Krzyżu.

Wielki Czwartek to dzień pełen symboli: pustego Tabernakulum, ciemnicy, obmycia nóg. Rolą tych symboli jest nie tylko zobrazowanie wiernym wydarzeń z historii, ale też pomóc im w odkrywaniu tego, co się dzieje z ich udziałem.

– Tego dnia Chrystus ustanowił sakrament Najświętszej Eucharystii i sakrament kapłaństwa, a więc patrzymy w stronę ołtarza, z którego płyną dla nas szczególne łaski – wyjaśnił o. Tarsycjusz Bukowski OFM z Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Chrystus jest Skarbem i Darem. Jego Ciało i Krew, a także ustanowione przez Niego kapłaństwo są darami, bo bez nich nie ma Eucharystii. Bóg, który obdarowuje, to obraz, który ukazuje się katolikom w Wielki Czwartek. Obdarowuje wiernych i obdarowuje kapłanów.

– Pan Jezus gromadzi swoich uczniów w Wieczerniku i łamie dla nich Chleb. Mówi: „To czyńcie na Moją pamiątkę; to jest Ciało Moje, to jest Krew Moja” – mówił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kapłaństwo – jak wyjaśnił duchowny – to podążanie za Chrystusem przez tych wszystkich, którzy na zaproszenie Boga są gotowi odpowiedzieć: „Oto ja, poślij mnie”. Wielki Czwartek Panu Jezusowi towarzyszą nie tylko kapłani, ale wszyscy wierni. Są oni zaproszeni do tego, by sięgać po Jego Krew i Ciało i dalej towarzyszyć mu już po Mszy świętej.

– Po to, żeby potem adorować Go w ciemnicy, żeby razem z Nim doświadczać wielkiego umęczenia i utrapienia – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

Poprzez adorację wierni towarzyszą Jezusowi, gdy modli się w Ogrójcu i później, gdy zostaje pojmany i uwięziony. Liturgia tego dnia właściwie się nie kończy – wyjaśnił ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego kurii diecezji płockiej.

– Zacznie się znakiem krzyża w Wielki Czwartek i skończy się dopiero błogosławieństwem w sobotę w nocy, w niedzielę o poranku, po Wigilii Paschalnej – zwrócił uwagę kapłan.

Wcześniej w Wielki Czwartek odbywa się Msza św. Krzyżma.

– W której kapłani gromadzą się wokół biskupa, odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, ale są również święcone i błogosławione oleje wykorzystywane przez cały rok – wyjaśnił ks. dr Grzegorz Zakrzewski.

Msza św. Krzyżma w Watykanie będzie transmitowana w TV Trwam o godz. 9.30.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl