„Wielka wiktoria warszawska” 1920 r.

W czwartek obchodziliśmy 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej czyli Cudu nad Wisłą, który uratował cywilizację europejską przed bolszewikami. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywały się w całej Polsce.

Przed południem w Ossowie odbył się XXII Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą” i modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki.

Na cmentarzu wojennym w Ossowie koło Wołomina, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w 1920 r. w obronie stolicy, ordynariusz warszawsko-praski ks. abp Henryk Hoser odprawił Mszę św. Eucharystie koncelebrowali licznie przybyli kapłani, uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, generalicja, kombatanci i młodzież szkolna. Licznie uczestniczyli także mieszkańcy powiatu wołomińskiego; wielu z nich przyszło na cmentarz z biało-czerwonymi flagami.

Ks. abp Henryk Hoser powiedział w homilii, że wydarzenia, które miały miejsce pod Warszawą w 1920 r., „wielka wiktoria warszawska”, niosą wielkie przesłanie dla teraźniejszości i przyszłości. Jak dodał, Bitwa Warszawska miała bardzo daleko idące konsekwencje, a mimo to jest wciąż zbyt mało znana i rozpowszechniona w opinii międzynarodowej.

Po Mszy św., na pobliskiej Polanie Dębów Pamięci, ks. abp Henryk Hoser uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Franciszka Gągora, szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r.

– Tam stoją trzy popiersia. Jest oczywiście popiersie pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, jest także popiersie biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego, popiersie pana gen. Gągora będzie czwartym w tej alei. Chciałbym powiedzieć i przypomnieć, że to miejsce bitwy i miejsce gdzie stoją te popiersia to jest były poligon wojskowy i cmentarz z kaplicą poświęconą obrońcą Warszawy sprzed 93 lat – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.

Po południu uczestnicy uroczystości wzięli udział w Apelu Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r., złożono wieńce na cmentarzu Poległych. Następnie odbył się przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Po inscenizacji odbyły się: festyn, bieg dziecięcy „Cud nad Wisłą”, koncert orkiestry festiwalowej Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar Közhasznú Alapítvány oraz występ zespołu Pectus.

W Zgierzu uroczyste obchody 93. Rocznicy Bitwy Warszawskiej połączone były ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy rozpoczęli upamiętnienie tego ważnego wydarzenia projekcją filmu „Przebudzenie” Joanny Lichockiej, następnie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Tuż po niej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II.

W Mławie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 Eucharystią w intencji ojczyzny w kościele Świętej Trójcy, potem nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta na cmentarz parafialny. Dodatkowo Mławska orkiestra dęta uświetniła uroczystości związane z upamiętnieniem bitwy Warszawskiej. Również na estradzie w parku miejskim można było uczestniczyć w V Festiwalu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.

Z kolei w Piasecznie uroczystości rozpoczęły się wczesnym porankiem Mszą św. w kościele św. Anny. Po eucharystii nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny przy asyście Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.  Po południu  na polanie w Runowie mieszkańcy okolic mogli uczestniczyć w pikniku patriotycznym.

Przypomnijmy,  dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Bitwa Warszawska jest uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała ona bowiem o zachowaniu niepodległości przez Polskę,  co więcej zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W środę w ramach obchodów Bitwy Warszawskiej w Ossowie odsłonięta została tablica poświęcona pomocy narodu węgierskiego w 1920 r.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl