Sąd konkursowy Pomnika Bitwy Warszawskiej wybierze projekt, który najlepiej upamiętni „Cud nad Wisłą”

Sąd konkursowy Pomnika Bitwy Warszawskiej wybierze projekt, który najlepiej upamiętni „Cud nad Wisłą”. Obrady potrwają do wtorku. Konkurs obejmował przygotowanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej z zagospodarowaniem terenu, na którym ma stanąć pomnik.

Projekt musiał posiadać współczesną formę, uwzględnić charakter inwestycji i wpasować się w krajobraz i otoczenie historyczne. Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Ostatecznie o wygraną powalczy 58 projektów.

Pomnik ma stanąć na Placu na Rozdrożu w Warszawie. Naszą ambicją jest, by został odsłonięty 15 sierpnia br. w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – mówi wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– Polska – świeżo odrodzone państwo, ubogie, ale ambitne – obroniła właściwie całą Europę przed barbarzyństwem bolszewickim. Ta wojna była bardzo szeroko frontowa, ale rzeczywiście najważniejsze starcie odbyło się na przedpolach Warszawy i dlatego ta bitwa nazywana jest Bitwą Warszawską. Jest oczywiste, że w Warszawie, w stolicy Polski, taki pomnik powinien stanąć. Pracujemy nad jego projektem, mam nadzieję, że uda się w setną rocznicę takie upamiętnienie w Warszawie uczynić – podkreślił Jarosław Sellin.

Sąd konkursowy liczy 20 osób, zasiadają w nim m.in.: przedstawiciele resortu kultury i eksperci związani z muzeami, architekci i historycy.

Zwycięzcę konkursu mamy poznać 27 lutego, otrzyma on zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki oraz 50 tys. zł.

RIRM

drukuj