fot. PAP/Marcin Obara

Ruszyła kampania „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej”

Ruszyła kampania „Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej”. Jej cel to m.in. poszerzenie wiedzy na temat tej jednej z decydujących bitew w dziejach świata.

Kampanię zainaugurował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W ramach projektu odbywać się będzie m.in. cykl wykładów dotyczących tzw. Cudu nad Wisłą.

Przewidziano również interaktywne zajęcia on-line dla młodzieży poświęcone tej tematyce.

Wojewoda Konstanty Radziwiłł przypomniał, że fenomen Bitwy Warszawskiej przez wiele lat był przemilczany, szczególnie w okresie tzw. Polski Ludowej.

– Lata PRL to były lata nie tylko zapominania, ale wymazywania tych wydarzeń z naszej pamięci, z naszej historii, z podręczników. W efekcie doszło niemalże do amputowania tej pamięci o tych wydarzeniach. Istnieje bardzo wyraźna konieczność, żeby to nadrobić i to właśnie nie poprzez jakąś taką efemeryczną akcję, która – oczywiście z całym szacunkiem dla tych obchodów 100. rocznicy – już się obyła, tylko żeby po prostu odbudować tę część historii, ważną część historii Polski tak, żeby to już po prostu w nas zostało –  podkreślił Konstanty Radziwiłł.

Bitwa Warszawska miała miejsce w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. Historycy są zgodni, że zwycięstwo polskiego oręża nie tylko ocaliło niepodległość odradzającej się Polski, ale też powstrzymało marsz bolszewików na Zachód.

Bitwa Warszawska, nazywana również Cudem nad Wisłą, jest określana jedną z decydujących bitew w dziejach świata.

 

RIRM

drukuj