Obchody Święta Wojska Polskiego

Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, prezentacja sprzętu wojskowego, pokazowe przeloty samolotów oraz festyn żołnierski – to główne punkty centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, które dziś odbyły się w Warszawie. 

Uroczystej Mszy św. odprawionej w warszawskiej Katedrze Polowej przewodniczył ks. bp polowy Józef Guzdek. W homilii mówił o nieustannej potrzebie przypominania narodowi, że bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone. Ks. bp powiedział, że dla zapewnienia bezpiecznych granic nie wystarczą właściwe struktury dowodzenia, nowoczesne uzbrojenie i dobrze wyszkolony żołnierz.

– Bez czystości serca umysł ludzki często błądzi. (…) Aby temu zapobiec należy kształtować prawe sumienie każdego obywatela, zwłaszcza żołnierza – powiedział  ks. bp Józef Guzdek.

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego odbyły się w Alejach Ujazdowskich koło Belwederu. Uczestniczył w nich prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, a także m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz prezydenccy ministrowie.

Na koniec uroczystości odbył się przemarsz asysty honorowej, przejazd pojazdów wojskowych i przelot lotnictwa bojowego. Defilowały pododdziały, studenci dęblińskiej „szkoły orląt”, żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego. Alejami Ujazdowskimi przejechał też historyczny i współczesny sprzęt wojskowy.

Przed głównymi uroczystościami prezydent wręczył na dziedzińcu Belwederu nominacje generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom. Nominacje na stopień generała broni odebrali gen. dyw. Marek Tomaszycki i gen. dyw. Bogusław Samol. Pierwszy z nich od maja jest dowódcą operacyjnym sił zbrojnych. Drugi od grudnia 2012 r. dowodzi Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim w Szczecinie.

Odsłonięta też została na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa tablica poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Złożono również wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia.

Po raz czwarty, grono osób uhonorowanych orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczypospolitej wystawiło przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie półgodzinną Wartę Honorową w hołdzie delegatom narodu, poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia.

Wartę Honorową uwieńczyła Msza św. w intencji poległych w 1920 r. oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w archikatedrze św. Jana, celebrowana przez ks. inf. Jana Sikorskiego.

Prof. Jan Żaryn – historyk zwrócił uwagę na dobre przeżywanie świąt narodowych. W tym kontekście przypomniał słowa Romana Dmowskiego, który mówił, że „katolicyzm jest sensem polskości” i to właśnie jest polski patriotyzm.

– To przeżycie jest tym głębsze im powiemy sobie i będziemy powtarzać sobie częściej, że katolicyzm – jak pisał Roman Dmowski w ’27 roku – nie był i nie będzie nigdy sztucznym dodatkiem do polskości tylko jej sensem. A zatem, to jest właśnie polski patriotyzm, to jest krótka definicja przed którą nie powinniśmy uciekać, a wręcz odwrotnie powinniśmy z niej korzystać i w nią się wgłębiać, coraz bardziej utożsamiać. Tym bardziej, że mamy wolne niepodległe państwo. W związku z czym możemy się cieszyć komfortem przeżywania świąt narodowych – mówi prof. Jan Żaryn.

Obchody wojskowego święta zorganizowano w czwartek w wielu miastach.

W Białymstoku uczczono je modlitwami różnych wyznań. Główne uroczystości odbyły się w centrum Białegostoku, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele służb mundurowych, władz, kombatanci, parlamentarzyści, harcerze, licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Odczytano apele pamięci, złożono wieńce i kwiaty.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl