Wielka Brytania: Dziś propozycje rządu ws. praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach

Brytyjski rząd przedstawi dziś propozycje ws. praw obywateli Unii Europejskiej  mieszkających w Wielkiej Brytanii. Proponowane zmiany mają ułatwić uregulowanie statusu migrantów; w tym milionowi Polaków pracujących i mieszkających na Wyspach.

Na ostatnim szczycie Rady Europejskiej w Brukseli premier Theresa May przedstawiła liderom państw UE zarys propozycji. Zapewniła, że chce zagwarantować ponad 3 mln migrantów, „jak najwięcej pewności” i „sprawiedliwe traktowanie”.

Zgodnie z nową propozycją obywatele UE musieliby ubiegać się o status „osoby osiedlonej” , który zastąpi dotychczasowy system stałej rezydentury. Podobnie jak dotychczas, by status ten otrzymać, trzeba będzie przez pięć lat stale i legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii. W I kwartale bieżącego roku wniosek o prawo stałej rezydentury złożyła rekordowa liczba 13 tys. Polaków.

Polski rząd będzie pilnował tego by sytuacja Polaków na Wyspach po Brexicie nie pogorszyła się – powiedział europoseł PiS-u Zbigniew Kuźmiuk.

– Chodzi o to żeby do momentu ustania członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej nie było żadnych ograniczeń w przybywaniu do Wielkiej Brytanii i rozpoczynaniu tam pobytu. Wielka Brytania w tym wstępnym stanowisku prezentuje taki pogląd, że ten okres tak naprawdę skończył się w momencie złożenia wniosku o wyjście z Unii Europejskiej. Przypominam, że pomiędzy złożeniem tego wniosku, a wyjściem – tak wynika z traktatu lizbońskiego – jest dwa lata. Ten okres będzie sporny. Komisja będzie nalegać, że nawet jeżeli tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ktoś z obywateli pozostałych krajów znajdzie się na terytorium Wielkiej Brytanii i będzie chciał tam zostać to ma prawo. Uregulowanie tego statusu będzie trwało 5 lat – mówił Zbigniew Kuźmiuk

Szczegóły dokumentu poznamy dziś przed zaplanowaną na popołudnie debatą w Izbie Gmin na temat planów rządu dotyczących Brexitu i polityki zagranicznej. Proponowane rozwiązania będą jeszcze negocjowane pomiędzy rządem Theresy May i zespołem KE ds. Brexitu; nie wejdą one w życie aż do osiągnięcia ostatecznego porozumienia stron.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl