Wiele półprawd i niedomówień

Parlamentarzyści podczas posiedzenia Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu zajmowali się sprawozdaniem z działalności KRRiT za 2012 r. Ponadto senatorowie i posłowie pytali o postępowanie konkursowe dotyczące miejsc na cyfrowym multipleksie.

Na wiele półprawd i niedomówień w sprawozdaniu wskazywała poseł Anna Sobecka. Doniosła się do kwestii blisko 2,5 mln podpisów w obronie TV Trwam.

– Na przykład pan przewodniczący wielokrotnie mówił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie otwiera listów z podpisami protestujących w sprawie Telewizji TRWAM. W sprawozdaniu za 2012 rok twierdzi natomiast, że podpisy rzekomo się powtarzają. Chciałabym, żeby się Pan zdecydował: albo Pan otwiera te listy albo nie, bo skoro Pan ich nie otwiera to dlaczego Pan twierdzi, że podpisy się powtarzają. Poza tym w sprawozdaniu nie napisał Pan o kontroli NIK dotyczącej nieuprawnionego rozłożenia na raty opłat dla wybranych nadawców multipleksu pierwszego – zauważyła poseł Anna Sobecka

Poseł akcentowała też, że w dokumencie nie widnieje informacja o zdaniu odrębnym sędziego Wojewódzkiego Sądu Okręgowego w Warszawie, dotyczącego dyskryminowania Fundacji Lux Veritatis.

Sam fakt przyjęcia, bądź odrzucenia sprawozdania Krajowej Rady jest tak naprawdę oceną pracy merytorycznej tej instytucji – powiedziała poseł Beata Kempa. Jest szereg argumentów przemawiających za tym, żeby odrzucić dokument, ale tym podstawowym jest brak dbania o interes odbiorców. Poseł odniosła się do struktury gatunkowej oferty naziemnych multipleksów cyfrowych. W kraju katolickim jak akcentowała, w którym 95 proc społeczeństwa to katolicy udział religii wynosi 0 proc.

– Czym kierowaliście się państwo podczas podejmowania decyzji? Tym, że najważniejsza dla Polaka jest rozrywka (bo to jest 23%), seriale (19%), film (14%), edukacja (2%), a religia to 0%? Panie przewodniczący nie sposób odnieść się do tego sprawozdania pozytywnie – powiedziała pos. Beata Kempa.

„To jest nienormalne żeby tyle procent katolików nie miało jednego kanału” – akcentował na antenie Radia Maryja – Dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

O czym to świadczy? Świadczy to o tym, że idziemy w kierunku totalitaryzmu. Bez prawdy jest totalitaryzm. To jest jasne. Nie trzeba się bać poznawać rzeczywistość. Jeszcze raz wielkie dzięki za to, co wszyscy robią po to, a żeby były media katolickie. Nie pseudokatolickie, ale prawdziwie katolickie. My jesteśmy katolikami. Polska jest zbudowana na chrześcijaństwie, na Ewangelii. Od 966 r. od chwili chrztu i powstania państwa polskiego. Na tym dobrze wychodziliśmy – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Nie może być tak, że Jan Dworak i cała Rada jest poza jakąkolwiek kontrolą, tylko dlatego że ma plecy u prezydenta Bronisława Komorowskiego – powiedział z kolei poseł Andrzej Jaworski. Katolicy w Polsce będą się budzić i tak długo protestować, aż każdy będzie miał te same prawa i obowiązki.

Polityk podkreślał, że KRRiT uparcie nie chce przedstawić kryteriów na podstawie, których będzie oceniała projekty złożone w II konkursie.

– Jeżeli kryteria nie zostaną upublicznione przed oznacza to, że wszystko jest z góry ukartowane i że TV Trwam najprawdopodobniej tego miejsca nie dostanie. Dlatego jeszcze raz chciałbym wszystkich zachęcić, aby 19 maja w niedzielę przyjechać do Warszawy, na Plac Zamkowy aby pokazać jedność i determinację, że katolicy w Polsce będą tak długo zabiegać o miejsce na multipleksie aż zostanie przyznane – powiedział pos. Andrzej Jaworski. 

Senatorowie odnieśli się także do straty TVP. Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun poinformował, że jest to aż – 219 mln zł w 2012 r. Podstawowymi przyczynami, jak tłumaczył, były koszty związane z obsługą EURO 2012 i igrzysk Olimpijskich w Londynie, koszt podwójnej emisji analogowej i cyfrowej oraz spadek przychodów reklamowych.  Tymczasem jeszcze w maju u.br. plan zakładał stratę w wysokości 60 mln zł.

RIRM 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl