fot. premier.pl

Większa skuteczność ścigania i znaczny wzrost liczby śledztw sukcesami prokuratury

Większa skuteczność ścigania, znaczny wzrost liczby śledztw dot. przestępstw gospodarczych i finansowych oraz aktów oskarżenia w takich sprawach – to niektóre z sukcesów prokuratury po reformie z 2016 r. – informuje Prokuratura Krajowa.

Inne pozytywne zmiany to skuteczniejsza walka z mafiami VAT-owskimi czy wzrost wartości majątków odebranych przestępcom.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik wskazuje, że obecnie sprawy o najpoważniejsze przestępstwa, w tym finansowe i gospodarcze, prowadzone są na wszystkich szczeblach prokuratury.

– Po zmianach odnotowano wręcz prawie trzykrotny wzrost postępowań karnych prowadzonych na wyższych szczeblach prokuratury. W 2016 i 2017 r. takich spraw było prowadzonych prawie 30 tys. Natomiast w latach 2013-2014 było to tylko 11 tys. spraw. Jednocześnie w samej Prokuraturze Krajowej prowadzonych jest prawie 2 tys. postępowań. A w 2016, czyli przed reformą prokuratury w Prokuraturze Generalnej, nie było prowadzone żadne postępowanie – zaznacza Ewa Bialik.

Dwa lata funkcjonowania zreformowanej prokuratury to także sukcesy głośne w mediach, jak m.in. ustalenie podejrzanych o zabójstwo w 1992 r. byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony.

I Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski oświadczył, że po ponad dwóch latach od reformy to przestępcy boją się prokuratury, a nie prokuratura przestępców.

RIRM

drukuj