NFOŚiGW oczekuje działań prokuratury ws. cofnięcia dotacji dla Fundacji Lux Veritatis

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stracił 5 mln zł na zerwaniu umowy dotyczącej toruńskiej geotermii. Oczekujemy, że prokuratura zbada, czy doszło do złamania prawa – mówili dziś członkowie Funduszu.

Na specjalnie zwołanej konferencji przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczyli powody złożenia zawiadomienia do prokuratury w sprawie bezprawnego cofnięcia dotacji dla fundacji Lux Veritatis.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stracił w sumie 5 mln zł, choć mógł jeszcze więcej – mówił dziś Jacek Spyrka, wiceprezes zarządu Funduszu.

– Dzięki działaniom podjętym przez zarząd Narodowego Funduszu i doprowadzenie do podpisania ugody z Fundacją Lux Veritatis zapobiegliśmy narażeniu finansów Funduszu na jeszcze większe straty, gdyż w przypadku, kiedy sprawa toczyłby się w normalnym trybie, należałoby się liczyć z rozstrzygnięciem, które skutkowałoby dużo większym obciążeniem finansów Funduszu. Możemy określić, że kwota ta byłaby wówczas większa o 13,5 miliona złotych. W związku z tym działanie, jakie podjęliśmy i podpisanie ugody zapobiegło jeszcze większej szkodzie, natomiast oczekujemy, że prokuratura w sposób obiektywny i rzeczowy zbada tę sprawę – podkreślił Jacek Spyrka.

Bezprawną decyzję o wstrzymaniu środków na toruńską geotermię podjęła koalicja PO-PSL.

Po siedmiu latach batalii doszło do ugody pomiędzy Narodowym Funduszem a Fundacją Lux Veritatis. Dzięki temu Fundacja otrzymała ponad 26 mln zł zadośćuczynienia, choć należało jej się nawet 40 mln zł.

Fundacja dobrowolnie zrezygnowała jednak z części odsetek.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl