fot. pixabay.com

Wiceszef MSZ z wizytą w Izraelu. Rozmowy dotyczą bezpieczeństwa i współpracy

Wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński, przebywa w Izraelu, a w środę złoży wizytę w Palestynie. Główne tematy rozmów to bezpieczeństwo w regionie Bliskiego Wschodu oraz kwestie dotyczące wsparcia walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Wiceszef polskiej dyplomacji, Paweł Jabłoński, który przebywa obecnie w Izraelu, a w środę uda się do Palestyny, spotka się z przedstawicielami ich resortów spraw zagranicznych. Wiceminister Paweł Jabłoński poinformował, że będą to konsultacje o charakterze politycznym.

Obok ważnych spraw dotyczących międzynarodowego bezpieczeństwa, omówione zostaną też kwestie współpracy w dziedzinach takich jak kultura i edukacja.

– Rozmawiamy o współpracy dwustronnej, o bezpieczeństwie, też o tym, jak uregulować kwestie, które były sporne między naszymi państwami. Podpisaliśmy umowę o wyjazdach edukacyjnych, która spowoduje, że wreszcie, po wielu latach, młodzież izraelska będzie przyjeżdżać bez agentów, funkcjonariuszy ochrony państwa Izrael. Staramy się budować na tym dobre relacje oparte na partnerskich zasadach, na wzajemnym szacunku – mówił wiceminister spraw zagranicznych Polski.

Wiceszef MSZ przekazał, że rozmowy będą także dotyczyć pogłębiania dwustronnych relacji. Jutro zostanie zainaugurowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona losom polskich ofiar II wojny światowej.

„Staramy się wzmacniać naszą obecność w Izraelu i docierać do izraelskiego odbiorcy z tymi informacjami” – powiedział Paweł Jabłoński.

Podczas wizyty w Izraelu nie zabraknie też wątków gospodarczych. Planowane są rozmowy o współpracy w zakresie m.in. nowych technologii. W środę wiceszef MSZ uda się do Autonomii Palestyńskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl