fot. pixabay.com

Izraelski MSZ o marszu pamięci SS-Galizien w Kijowie: Potępiamy gloryfikację nazistowskich kolaborantów

Potępiamy ciągłą gloryfikację nazistowskich kolaborantów i oczekujemy, że ukraiński rząd jednoznacznie potępi wszystkie takie zjawiska i zapobiegnie ich powtarzaniu – oświadczył na Twitterze rzecznik izraelskiego MSZ, Lior Chajat, komentując środowy marsz pamięci SS-Galizien w Kijowie.

„Ministerstwo spraw zagranicznych jest zaniepokojone przemarszem ostatniego wieczora, który odbył się w centrum Kijowa z okazji utworzenia Dywizji SS +Galicja+. Jednostki Waffen SS brały udział w wielu zbrodniach, jakie miały miejsce podczas Holokaustu” – przypomniał Lior Chajat.

„Zachowanie pamięci o Holokauście i walka z antysemityzmem to nie tylko sprawy wewnętrzne każdego kraju, ale także część zbiorowej odpowiedzialności społeczeństw ludzkich, gdziekolwiek się znajdują” – podkreślił rzecznik.

Jak podała „Ukraińska Prawda”, w środę ulicami Kijowa przeszedł „marsz wyszywanek” (tradycyjnych koszul z ludowymi ornamentami – PAP) upamiętniający SS-Galizien, oddziały ukraińskiej ochotniczej formacji kolaboracyjnej. Według agencji Ukrinform uczestniczyło w nim kilkaset osób.

Dywizja SS-Galizien powstała 78 lat temu i zgłosiły się do niej tysiące ukraińskich ochotników. Jednostka uczestniczyła m.in. w masakrach polskiej ludności. 28 lutego 1944 roku, złożony z ukraińskich ochotników tej dywizji 4. pułk policji SS, dokonał pacyfikacji Huty Pieniackiej niedaleko Lwowa, mordując 850-900 osób.

„Gloryfikacja SS to rzecz niedopuszczalna w kraju europejskim i jestem przekonany, że nie popiera tego absolutna większość Ukraińców” – napisał na Facebooku szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz.

„Nie rozumiem, czemu są winne wyszywanki, które wykorzystywane są w czasie marszy na cześć nazistowskich oddziałów wojskowych. Ta marginalna grupa lepiej niech założy bryczesy czy w czym tam chodzą miłośnicy fuehrerów” – zasugerował szef ukraińskiego IPN.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl