fot. twitter.com/PremierRP

Szczepienie osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie będą traktowani priorytetowo w procesie szczepień – zapewnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, min. Michał Dworczyk, prezentując cztery rozwiązania, które mają zacząć funkcjonować od 10 maja.

Jedno z rozwiązań przygotowanych przez rząd mówi o pierwszeństwie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych.

Taka osoba wraz z opiekunem, bądź opiekunami, nie będzie musiała umawiać się za pośrednictwem, czy to infolinii, czy elektrycznego formularza na termin. Po prostu będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie, zarówno osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekunowie tej osoby – wskazał Pełnomocnik Rządu ds. narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

10 maja – jak poinformował min. Michał Dworczyk – rozpoczną się także szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

– W warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, w centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej – mówił.

Szczepienia obejmą zarówno osoby niepełnosprawne, ich opiekunów, a także pracowników tych miejsc.

Kolejne rozwiązanie dotyczy zaangażowania w proces szczepień mobilnych jednostek szczepień.

– Tak nazwaliśmy indywidualnych ratowników medycznych – czy panie pielęgniarki, czy panie położne – którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. […] Te osoby, czyli te nasze mobilne jednostki szczepień, będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson&Johnson. Wierzymy, że uruchomienie tego kanału szczepień pozwoli na szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność, w tym osób niepełnosprawnych – akcentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Do każdego POZ – jak dodał minister Michał Dworczyk – dostarczone zostaną także listy osób jeszcze niezaszczepionych – ze szczególnym wskazaniem na osoby niepełnosprawne. Zadaniem POZ będzie dotarcie do takich osób i zachęcenie ich do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl