fot. PAP/EPA

Konferencja na temat pokoju na Bliskim Wschodzie

Biały Dom potwierdza: w lutym do Warszawy przyjadą wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo. Politycy wezmą udział w konferencji na temat pokoju na Bliskim Wschodzie. Wiceprezydent USA spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiceprezydent USA Mike Pence od 13 do 16 lutego będzie przebywać w Polsce i Niemczech. Na 13 i 14 lutego w Warszawie zaplanowano konferencję dotyczącą Bliskiego Wschodu. Mike Pence weźmie udział w konferencji ministerialnej w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

– W Warszawie wiceprezydent wygłosi kluczowe uwagi na spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Celem spotkania ministerialnego, współorganizowanego przez Stany Zjednoczone i Polskę, jest zebranie wspólnie państw zaniepokojonych niestabilnością w regionie, aby podzieliły się swoimi opiniami i przedstawiły pomysły, jak poprawić sytuację. Wiceprezydent zapewni o zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do pracy z partnerami, aby pomóc budować silny, bezpieczny i samodzielny gospodarczo Bliski Wschód – napisano w komunikacie Białego Domu.

Do Warszawy przybędzie też sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– Organizacja międzynarodowej konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie przez Polskę, w Warszawie, jest kolejnym sygnałem wzrostu międzynarodowego znaczenia Polski  w skali globalnej. Potwierdzenie przyjazdu amerykańskiego wiceprezydenta i  sekretarza stanu potwierdza wzrost znaczenia Polski – wskazuje historyk dr Sławomir Węgrzynowicz.

Wiceprezydent Mike Pence będzie także brał udział w dwustronnych rozmowach poświęconych rozwiązaniu kryzysów na Bliskim Wschodzie, a także poszerzeniu i pogłębieniu relacji amerykańsko-polskich, szczególnie w sferze bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, jak również poszerzeniu relacji gospodarczych i handlowych.

– Ta konferencja, której gospodarzem będą Stany Zjednoczone i Polska, ma skonsolidować zachodni świat – dodaje politolog dr Marceli Burdelski.

Ekspert wskazuje, że Bliski Wschód jest regionem niespokojnym, z dużym potencjałem konfliktów.

– Polska starała się doprowadzić (oczywiście proces jest jeszcze nieskończony), żeby delegacja irańska wzięła udział w tej konferencji. Dzisiaj napięcia na Bliskim Wschodzie – gdyby Iran wyprodukował broń atomową, to pierwszym cele, stałby się Izrael, jako najbliższy sojusznik USA, i mielibyśmy wtedy do czynienia z konfliktem światowym – mówi Marceli Burdelski.

Po konferencji w Warszawie Mike Pence uda się do Monachium, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji poświęconej bezpieczeństwu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl