fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wiceszef MSZ spotkał się z grupą młodzieży polonijnej przebywającej w kraju w ramach programu „Polska jest w Tobie”

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z grupą młodzieży polonijnej przebywającej w kraju w ramach programu „Polska jest w Tobie”.

Brazylia, Wenezuela, Włochy, Francja i Belgia – młodzież polonijna z tych państw odwiedziła Polskę. W czasie pobytu w naszym kraju młodzi odwiedzają miejsca najważniejsze dla polskiej kultury, historii i tożsamości – m. in. Kraków, Warszawę oraz niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. To okazja do integracji młodzieży o polskich korzeniach, możliwość poznania polskiego języka, a także budowania więzi z Ojczyzną. „Liczymy, że będziecie ambasadorami Polski na świecie” – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

– To, że przyjrzycie się bliżej sztandarowi polskości, temu, jak dzisiaj wygląda Polska, jak wspominamy w Polsce historię, jak opiekujemy się miejscami pamięci, jest dla nas bardzo ważne, ale też wiąże się z oczekiwaniem, żeby ten sztandar polskości nieść w Waszych krajach, żeby o Polsce dobrze mówić, żeby mówić o niej sprawiedliwie – podkreślił wiceminister.

Jeden z uczestników programu przyjechał z Rzymu.

– Pochodzę z Włoch, z Rzymu. Chodzę do szkoły polskiej w Rzymie. Polska bardzo się wszystkim podoba. Byliśmy już w Warszawie, Krakowie, odwiedziliśmy Oświęcim, Kopalnię Soli w Wieliczce. Mam rodziców Polaków i czuję się w stu procentach Polakiem – podkreślił.

W sumie w ramach programu Polskę odwiedziło w tym roku 250 osób z 10 krajów świata.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj