W. Waszczykowski: mamy nadzieję, że Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy

Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją – powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski poinformował też, że w ciągu „kilku-kilkunastu” tygodni zostanie powołany polski ambasador w Paryżu.

Szef polskiego MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą pogratulował Macronowi wyborczego zwycięstwa.

„Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją” – powiedział.

Waszczykowski został zapytany, jakie są polskie oczekiwania wobec nowego prezydenta Francji.

„Oczekujemy przede wszystkim, że prezydent Francji odejdzie już od retoryki wyborczej, która rozumiem, była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi. Uważam, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła” – odparł szef polskiej dyplomacji.

Pytany, kiedy zostanie powołany polski ambasador we Francji, Waszczykowski odpowiedział, że „nowy ambasador Polski we Francji będzie w Paryżu w ciągu kilku-kilkunastu tygodni”.

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,1 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9 proc. oddanych głosów.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl