fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Wiceprezydent USA Mike Pence wraz z żoną zakończyli wizytę w Polsce

Wiceprezydent Mike Pence i jego żona Karen zakończyli wizytę w Polsce. Jej ostatnim punktem było podpisanie deklaracji z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie technologii 5G. Wcześniej Pence spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence z wizytą do Polski przybył w niedzielę na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dopiero w poniedziałek obaj prezydenci spotkali się, by porozmawiać „w cztery oczy”.

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przywitał wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Chwilę potem rozpoczęły się rozmowy dotyczące głównie energetyki, bezpieczeństwa czy współpracy wojskowej.

– Mówiliśmy o udziale amerykańskim w modernizacji polskiej armii. Mówiliśmy o wzroście, zaplanowanym przez nas wcześniej wzroście wydatków na obronność, mówiliśmy także o naszych planach, bo nie jest tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup kolejnych śmigłowców – mówił Andrzej Duda.

Strona amerykańska zwiększy w Polsce ilość żołnierzy z 4,5 tysiąca do 5,5  – powiedział Mike Pence.

– Jest to już postanowione i to świadczy o tym, jak to przymierze między naszymi krajami się rozwija – zaznaczył wiceprezydent USA.

Mike Pence zapewniał Polaków o trwałości sojuszu między naszymi krajami. Mówił nawet nie tyle o sojuszach, co o rodzinie. Sceptycznie do takich deklaracji podchodzi politolog dr Mirosław Habowski.

– Polska ma bardzo ważne dla USA położenie – nie dla ich istnienia jako państwa niepodległego, ale dla ich panowania światowego – wskazał dr Mirosław Habowski.

I właśnie realizacji takiej polityki ma służyć wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To wyzwanie rzucone Chinom i Rosji – dodał dr Mirosław Habowski.

Ważne w relacjach polsko-rosyjskich są sprawy energetyczne. Po kontraktach na dostawy gazu, które pozwolą nam zaimportować ponad 7 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa, przyszedł czas na inne obszary energetyczne.

– Nadal będziemy współpracować nad rozwijaniem innych źródeł energii, w tym energii jądrowej. Prezydent Trump i ja jesteśmy naprawdę wdzięczni za wasze odważne przeciwstawienie się projektowi Nord Stream II – podkreślał Mike Pence.

Ważnym tematem rozmów była także kwestia zniesienia wiz, która – jak zaznaczył Mike Pence – może nastąpić wkrótce.

– Polska osiągnęła już sytuację, w której może uczestniczyć w programie zniesienia wiz. Musi nastąpić jeszcze certyfikacja i Polska wkrótce dołączy do tego programu – zapewniał wiceprezydent USA.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, wiceprezydent USA Mike Pence spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim w Kancelarii Premiera, gdzie podpisano deklarację ws. bezpieczeństwa sieci 5G.

Sieć 5G, czyli sieć telekomunikacyjna piątej generacji, ma umożliwić 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. To kolejny nasz strategiczny obszar, w którym Amerykanie będą mieć swoje udziały.

– Przede wszystkim 5G jest szansą dla motoryzacji, dla medycyny, dla operacji, przeprowadzanych zabiegów, dla ekonomii, dla giełd, dla gier, gdzie się liczy czas. Dzisiaj niestety determinantem naszego życia społecznego jest czas i tutaj dlatego ta sieć wchodzi – tłumaczył ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Adam Krampichowski.

Mike Pence odwiedził Polskę w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa, który w czwartek odwołał wizytę w naszym kraju w związku z huraganem Dorian.

– Ale chcę powiedzieć, że czekam na to, by wkrótce odwiedzić Polskę. Chcę pogratulować Polsce. To wspaniały kraj, wspaniali ludzie. W naszym kraju też mieszka wielu Polaków, około 8 milionów. Kochamy naszych polskich przyjaciół; ja będę tam wkrótce – mówił Donald Trump.

Prezydent Donald Trump, jak sam podkreśla, czeka na to, by wkrótce odwiedzić Polskę. Obecnie trwa ustalanie nowego terminu wizyty.

TV Trwam News/RIRM

drukuj