Wiceprezydent Pence zapewnia o przywiązaniu USA do art. 5 traktatu NATO

Stany Zjednoczone pozostają przywiązane do artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie sojuszników – zapewnił wiceprezydent USA Mike Pence. Informuje o tym we wtorek amerykański portal Politico.

Okazją była gala wręczenia nagród think tanku Atlantic Council z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, która odbyła się w poniedziałek wieczorem w hotelu Ritz-Carlton w Waszyngtonie.

„Bądźcie pewni, że nasze zaangażowanie jest niezachwiane – powiedział Pence. – Dopełnimy naszych zobowiązań do zapewnienia zbiorowej obrony wszystkich naszych sojuszników (…) atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich”.

W przemówieniu Pence zasugerował także możliwość dalszego rozszerzenia Sojuszu.

„Drzwi do NATO muszą pozostać otwarte. NATO jest dzisiaj równie ważne, jak było podczas założenia blisko 70 lat temu” – powiedział. W poniedziałek Czarnogóra została oficjalnie 29. członkiem NATO.

Wystąpienie wiceprezydenta miało miejsce tego samego dnia, kiedy portal Politico poinformował, że prezydent USA Donald Trump podczas szczytu NATO 25 maja w Brukseli zrezygnował w ostatniej chwili z deklaracji przywołującej art. 5 o wzajemnej obronie, czym zaskoczył nawet swoich doradców ds. bezpieczeństwa.

Według portalu, Trump w wystąpieniu w Brukseli nie opowiedział się jednoznacznie w imieniu Stanów Zjednoczonych za art. 5. Opinię tę podziela zdecydowana większość amerykańskich ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa zbiorowego, w tym byli ambasadorowie USA przy NATO.

Brak takiego oświadczenia rozczarował nie tylko przywódców państw członkowskich NATO, ale także najbliższych doradców prezydenta w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego: ministra obrony Jamesa Mattisa, sekretarza stanu Rexa Tillersona i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego gen. H.R. Mastera – podał Politico, powołując się na pięciu anonimowo cytowanych wysokiej rangi przedstawicieli Białego Domu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl