fot. PAP/EPA

Wiceprezes EBI: Polska na tle UE radzi sobie szczególnie dobrze w czasie pandemii

Obraz gospodarczy po pandemii jest znacznie lepszy, niż prognozowano. Polska na tle UE radzi sobie szczególnie dobrze – oceniła wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Teresa Czerwińska podczas konferencji pod hasłem „Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego Polski”.

Konferencję w formie online wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym zorganizował resort rozwoju, pracy i technologii.

Teresa Czerwińska wskazała, że przed Polską stoi zadanie podwójne. Z jednej strony gospodarka wciąż zmaga się ze skutkami kryzysu związanego z pandemią COVID-19, z drugiej zaś to już dzisiaj powinniśmy zidentyfikować luki inwestycyjne i podjąć strategiczne decyzje co do dalszego rozwoju.

Jak powiedziała, dzisiaj mamy szansę na restart gospodarki, bo przedcovidowy model gospodarki w zasadzie się wyczerpał. Według wiceszefowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego poszukiwanie nowych ścieżek wzrostu powinno się opierać na dwóch filarach: zielonej i cyfrowej gospodarce. Teresa Czerwińska zaznaczyła, że kryzys nie osłabił wszystkich branż jednakowo.

– Widzimy, że ten obraz jest znacznie lepszy, niż poprzednio przewidywano. Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej z lutego tego roku pokazują, że spadek dynamiki PKB jest mniejszy, niż przewidywano – 2,8 proc. w przypadku Polski na tle średniej europejskiej 6,3 proc. Skala odbicia jest również większa. Widzimy, że część sektorów została dotknięta w sposób asymetryczny, tzn. sektory, które najbardziej zostały dotknięte to turystyka, transport czy rekreacja – mówiła wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Na pandemii zyskały m. in. branże farmaceutyczna oraz komputerowa. Z badań EBI wynika, że choć coraz więcej polskich przedsiębiorstw stosuje np. pracę zdalną, to biznes nie w pełni wykorzystał możliwości stwarzanych przez technologie cyfrowe. Polskie firmy, zwłaszcza małe i średnie, pozostają w tyle za średnią europejską.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl