fot. PAP/Paweł Supernak

Wicepremier P. Gliński: Otwieramy Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Otwieramy Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej – powiedział w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest „edukacja i debata dot. myśli narodowej, chrześcijańsko-demokratycznej, a także odczarowywanie najróżniejszych stereotypów”.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wraz z dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego prof. Janem Żarynem, uroczyście otworzyli Centrum Edukacyjne IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie.

„Otwieramy dzisiaj Centrum Edukacyjne Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. IDMN jest instytucją powstałą ponad dwa lata temu, powołaną dla pracy edukacyjnej, pracy formacyjnej, poznawczej, naukowej dot. dziedzictwa myśli narodowej i myśli chrześcijańsko-demokratycznej, czyli tych dwóch nurtów polskiego dziedzictwa kulturowego, narodowego, które w dużej mierze były zaniedbane, jeżeli chodzi o instytucje, które mogłyby promować czy edukować na ten temat” – mówił na otwarciu wicepremier Gliński.

„Te kwestie były także często zafałszowywane i dlatego, żeby wzbogacić instytucjonalny, cywilizowany dialog i debatę w demokracji powołaliśmy taką instytucję” – wyjaśnił minister kultury.

Przypomniał, że w Polsce są instytucje, które odwołują się do myśli socjalistycznej, chociażby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, są instytucje, które odwołują się do nurtu ludowego, do dziedzictwa polskiej „Solidarności”, są także instytucje zajmujące się polskim dziedzictwem, w sensie dbania o zabytki, dbania o polskie muzea.

„Wydawało nam się, że na mapie tych instytucji brak jest tego typu instytucji, która zadbałaby o debatę, dialog i edukację, w obszarze, o którym powiedziałem” – powiedział szef MKiDN.

Wskazał, że jednym z zadań IDMN jest „edukacja i debata dot. myśli narodowej, myśli chrześcijańsko-demokratycznej, także odczarowywanie najróżniejszych stereotypów, dyskusja, starcie poglądów, które zawsze w demokracji i w debacie pluralistycznej, w wolnym państwie, w wolnej wspólnocie są podstawowe”.

PAP

drukuj