fot. PAP/Wojtek Jargiło

Wicepremier J. Kaczyński: Nie będzie żadnego polexitu

Chcemy być w Unii Europejskiej, ale jednocześnie chcemy pozostać suwerennym państwem – przekonywał w jednym z wywiadów prezes PiS. To odpowiedź na sugestie części polityków opozycji, że PiS chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Jarosław Kaczyński nazwał takie tezy „wymysłem propagandowym”, który ma uderzyć w rząd.

Zaznaczył jednocześnie, że chcemy, by to, co zostało zawarte w unijnych traktatach, było bardzo ściśle przestrzegane. W tym kontekście lider PiS zwrócił uwagę, że obecnie traktaty w niemałym stopniu przestają obowiązywać albo są wykorzystywane pretekstowo.

Jak wyjaśnił, drastycznie łamana jest też zasada równości państw, widoczne są tendencje do instrumentalizacji Unii Europejskiej przez najsilniejsze państwa, w szczególności Niemcy.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, komentując sprawę Polexitu, przywołał niedawną wypowiedź byłego negocjatora ds. Brexitu Michela Barnier’a. Jego słowa świadczą, że to instytucje Unii Europejskiej są na kursie kolizyjnym – dodał wiceminister.

– To one stanowią główne zagrożenie, jeżeli chodzi o spójność Unii Europejskiej. Michel Barnier mówi o tym, że państwa członkowskie muszą odzyskać suwerenność wobec działań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i to jest główny problem. Mam nadzieję, że tego typu słowa będą „zimnym prysznicem” dla brukselskich eurokratów, aby zaprzestali tego typu działań, łamania traktatów, ograniczania suwerenności państw, a zaczęli realizować program, na który umawialiśmy się w traktatach: poszanowania tożsamości konstytucyjnej państw członkowskich, zasady pomocniczości. To jest ten kierunek, który popiera Polska – zaznaczył Marcin Romanowski.

Lider PiS w wywiadzie powiedział, że obóz Zjednoczonej Prawicy jest za tym, by unijne traktaty zostały doprecyzowane tak, aby różnego rodzaju nadużycia były radykalnie utrudnione. Zapowiedział konkretne propozycje w tej sprawie.

Zaznaczył też, że sprawy Ministerstwa Sprawiedliwości pozostają w wyłącznej kompetencji państw i nie mogą być przedmiotem ingerencji, jakie w tej chwili następują.

W siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrało się kierownictwo ugrupowania. Zaplanowano spotkanie Komitetu Politycznego. Wśród tematów są kwestie dotyczące koalicji oraz definitywne ucięcie tematu Polexitu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj