fot. PAP/Marcin Obara

Handlowa „Solidarność” apeluje do posłów o poparcie noweli uszczelniającej zakaz handlu w niedziele. Projekt z poprawkami trafił do II czytania

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała wczoraj przyjęcie ustawy z poprawkami. Jedna z nich wydłuża vacatio legis do 3 miesięcy. Kolejna ma doprecyzować kwestię prowadzenia ewidencji działalności, którą będzie kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy.

Celem noweli przygotowanej przez PiS jest ukrócenie procederu, w ramach którego duże sieci handlowe i dyskonty, wprowadzając usługi pocztowe, prowadzą handel w niedziele. Teraz, aby sklep mógł działać tego dnia, będzie musiał wykazać, że co najmniej połowa przychodów pochodzi z działalności pocztowej.

Sekcja handlu NSZZ „Solidarność” prowadzi  akcję wizyt w biurach poselskich, aby przekonywać, że przepisy są niezbędne, mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

– Jutro odbędzie się II czytanie plenarne wspomnianej ustawy. W związku z tym od kilku dni odwiedzamy biura poselskie. Dziś odwiedziliśmy kluby poselskie. Rozmawiamy z posłami o poparciu nowelizacji, aby nie było już farsy i parodii, że sklepy spożywczo-monopolowe są placówkami pocztowymi i zatrudnia się w nich pracowników w niedziele oraz przymusza do niedzielnej pracy – akcentował Alfred Bujara.

Związkowiec zaznacza, że obecne przepisy nie tylko uderzają w prawo pracownika do wolnej niedzieli, ale też prowadzą do upadku małych i lokalnych sklepików. Jak podał dziś jeden z dzienników („Rzeczpospolita”), w ciągu roku liczba małych sklepów w Polsce spadła o 1,6 tys.

 

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj