fot. twitter.com/MKiS_GOV_PL

Wicepremier J. Gowin wspólnie z ministrem klimatu i środowiska M. Kurtyką zainaugurowali konkurs wodorowy

Wicepremier Jarosław Gowin wspólnie z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką zainaugurowali specjalny konkurs wodorowy w ramach unijnego mechanizmu. Jego celem jest wzmacnianie potencjału przemysłu w Europie.

Wodór to energia przyszłości.

– Podam jeden wymowny przykład. Autobus elektryczny może pokonać  do 200 km a następnie musi ładować się kilkanaście godzin. Autobus z napędem wodorowym już teraz pokonuje od 300 do 500 km, a ładuje się kilkanaście minut ­– wskazał Jarosław Gowin.

https://twitter.com/MRPiT_GOV_PL/status/1367780787861532674

Na dodatek – jak wskazuje wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin – to czysta energia z czystego źródła.

– Albo Polska weźmie udział w globalnym wyścigu wodorowym, albo zostaniemy daleko w tyle – podkreślił.  

Polska już teraz jest jednym z większych producentów wodorowych na świecie.

– Jesteśmy trzecim w Europie i piątym na świecie producentem wodoru – mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

To pozycja, która stawia nas w bardzo dobrej roli.

– Jako tych, którzy mogą teraz skorzystać na tym skoku technologicznym, który jest przewidywany, biorąc pod uwagę gigantyczne środki, jakie będą zaangażowane w gospodarkę wodorową – zauważył minister klimatu i środowiska.

Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z resortem rozwoju, pracy i technologii uruchomiło konkurs wodorowy, wykorzystując mechanizm IPCEI to projekty, które pozwalają gromadzić wiedzę i zasoby finansowe. Umożliwiają także współpracę podmiotów gospodarczych z całej Unii Europejskiej.

– Oczekujemy, że złożone projekty będą po pierwsze związane ze znacznym wyzwaniem technologicznym, po drugie będą wymagały zaangażowania i współpracy dużej liczby partnerów z różnych branż lub przedsiębiorstw różnej wielkości – wytłumaczył wicepremier.

I po trzecie będą wpisywały się w europejski wodorowy łańcuch wartości dodanej.

– Ten program IPCEI to jest taki akcelerator, to przyspieszenie ze strony wszystkich gospodarek unijnych do tego, żeby Europa w tym globalnym wyścigu technologicznym znalazła dla siebie właściwe miejsce – zauważył Michał Kurtyka.  

Nabór do programu będzie szybki. Potrwa do 26 marca. Jednocześnie w Ministerstwie Klimatu prowadzone są prace m.in. nad strategicznym dokumentem – Polską Strategią Wodorową. Końca dobiegły już konsultacje społeczne.

– Ambitnie chcemy wprowadzić wodór w transporcie ciężkim, kolejowym, lotniczym, morskim – powiedział Łukasz Antas, partner zarządzający Epseris.

Chociaż tutaj – jak zaznacza Łukasz Antas  – dokładnych wytycznych na razie nie ma. Resort klimatu chce jednak, by dokument jak najszybciej został przyjęty przez Radę Ministrów.

– Naszym celem jest maksymalizacja udziału polskich przedsiębiorców, Polish Local Content to nasz cel w obszarze działania dla przemysłu i polskiej gospodarki – akcentował Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Obszar, który będzie koncentrował podjęte działania są tzw. doliny wodorowe.

– To ekosystem innowacji, który będzie skupiał cały łańcuch wartości w obszarze produkcji urządzeń, kompetencji w zakresie szkolenia kadr,  badań i rozwoju oraz wytwarzania i zastosowania wodoru w zasadniczych podstawowych sektorach gospodarki – powiedział Ireneusz Zyska.

Czyli w transporcie, energetyce i ciepłownictwie oraz przemyśle.

TV Trwam News

drukuj