Polska wycofała kandydaturę Michała Kurtyki z procesu wyboru szefa OECD

Polska wycofała kandydaturę ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z kandydowania na szefa OECD – przekazał w czwartek w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik resortu Aleksander Brzózka.

Pod koniec października 2020 roku rząd zgłosił kandydaturę Michała Kurtyki na stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Obecny sekretarz generalny OECD Meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Wybór jego następcy ma nastąpić do marca 2021 r.

Rzecznik resortu klimatu i środowiska poinformował, że kandydatowi Polski nie udało się uzyskać wystarczającego poparcia, by móc brać udział w kolejnym etapie wyboru szefa OECD.

„Z aplikujących 10 kandydatów do dalszego etapu są wybierani ci, którzy zdobyli odpowiednią liczbę głosów państw członkowskich OECD. Nie udało się zbudować większego konsensusu wokół polskiego kandydata, dlatego Polska wycofała kandydaturę ministra Kurtyki. Główne kierunki, jakie minister przedstawiał w swoim programie, jeżeli chodzi o funkcjonowanie organizacji w przyszłości, jak np. kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, podatkiem cyfrowym, odbudową po COVID-19, są dla Polski jako członka OECD nadal aktualne i zależy nam, aby organizacja mogła je realizować w przyszłości” – powiedział Aleksander Brzózka.

Minister Michał Kurtyka, jeszcze jako polski kandydat na szefa OECD mówił, że odbudowa wzrostu gospodarczego po kryzysie wywołanym koronawirusem musi tworzyć wysokopłatne miejsca pracy oraz ograniczać nierówności społeczne. Przekonywał, że swoje miejsce w tej odbudowie musi też znaleźć troska o środowisko naturalne i klimat oraz związana z nimi transformacja energetyczna.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl