Min. M. Kurtyka: W najbliższych tygodniach decyzja w sprawie zaangażowania państwa w projekt Izery

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że w najbliższych tygodniach spodziewana jest decyzja w sprawie zaangażowania państwa w projekt Izery. Fabryka produkująca samochody elektryczne powstanie w Jaworznie. Za projekt odpowiada spółka ElectroMobility Poland.

W ubiegłym roku odbyła się premiera polskiej marki. Zaprezentowano dwa prototypy samochodów w wersji SUV i hatchback. Produkcja miałaby ruszyć w 2024 r.

Przemysł motoryzacyjny ma istotne znaczenie dla regionu, który musi przejść transformację. W fabryce znajdzie zatrudnienie 3 tysiące osób, a wygeneruje 12 tysięcy miejsc pracy. Minister Michał Kurtyka powiedział, że właśnie z tego punktu widzenia uzasadnione jest zaangażowanie państwowych środków.

– Tak istotny przemysł, jak przemysł samochodowy i taki moment ulokowania tego przemysłu właśnie podczas transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej dla województwa śląskiego uzasadnia zaangażowanie Skarbu Państwa. W tym momencie pracujemy nad montażem finansowym, który zagwarantuje środki na realizację tego przedsięwzięcia przez Skarb Państwa – podkreślił Michał Kurtyka.

W przypadku tej inwestycji istotny jest czas. W przemyśle motoryzacyjnym widoczny jest silny trend na transport elektryczny. Zmiana technologii daje szansę nowym graczom na rynku, który jest zdominowany dziś przez wielkie koncerny.  Polska jest jednym z największych krajów w Unii Europejskiej, który nie ma własnej marki samochodów. Produkowane są auta przez zagraniczne koncerny oraz części.

RIRM

drukuj