Wiceminister S. Szwed zapowiedział spotkanie ze związkowcami i przedsiębiorcami ws. oceny ustawy o ograniczeniu handlu

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział spotkanie ze związkowcami i przedsiębiorcami ws. oceny ustawy o ograniczeniu handlu.

Chcemy utrzymać to rozwiązanie, które funkcjonuje; liczymy na wsparcie Państwowej Inspekcji Pracy w przypadku omijania przepisów – powiedział wiceminister.

O szybką nowelizację ustawy kilkukrotnie apelowała do rządu handlowa „Solidarność”. Strona społeczna wskazała, że kolejne podmioty podszywają się pod placówki pocztowe, co umożliwia im otwarcie sklepów w niedzielę.

Stanisław Szwed nie wykluczył, że jeśli będzie taka potrzeba, to dojdzie do zmian w ustawie. Przedstawiciele resortu czekają na spotkanie.

– Na dzisiaj nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do zmian ustawowych, ale jeżeli po tych spotkaniach okaże się, że trzeba dokonać takich zmian, to jesteśmy gotowi, żeby takie zmiany wprowadzić. Zależy nam na tym, aby sprawdzić faktyczne funkcjonowanie tej ustawy i mieć nie tylko pracowników sklepu za sobą, ale też klientów. Liczymy przede wszystkim na wsparcie Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli chodzi o omijanie ustawy. Po stronie nas – ludzi wierzących – niedziela ma być wolna, ma być do dyspozycji rodziny – zaznaczył Stanisław Szwed.

Ustawa o ograniczeniu handlu wchodziła stopniowo. W tym roku jest tylko siedem handlowych niedziel.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a w przypadku uporczywego łamania przepisów ustawy – nawet kara ograniczenia wolności.

RIRM

drukuj