fot. PAP/Rafał Guz

S. Szwed o czternastej emeryturze: Jest to jednorazowe wsparcie, które będzie wypłacane na jesieni

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, powiedział, że ponad 9 mln seniorów powinno otrzymać w tym roku czternastą emeryturę. Dodał, że waloryzacja emerytur w 2022 roku będzie wyższa, niż wynika ze wskaźnika inflacji.

Od 1 marca 2022 roku świadczenia wzrosną o 7 proc., co przełoży się także na wysokość trzynastej emerytury. W tym roku wyniesie ona 1338 zł i 44 gr brutto.

Rząd wypłaci w tym roku seniorom także tzw. czternastkę. W 2021 roku pieniądze z tego tytułu trafiły do emerytów po raz pierwszy.

Wiceminister Stanisław Szwed był pytany przez naszego dziennikarza, dlaczego rząd zdecydował się na wypłatę jednorazowego świadczenia. Tzw. czternastka nie jest zagwarantowana w ustawie.

– Jest to jednorazowe wsparcie, które będzie wypłacane na jesieni. Wiemy, że jesień jest trudniejsza, jeśli chodzi o środki, które przeznaczamy na wsparcie, bo to przygotowania do zimy, ale wchodzimy też w okres świąteczny. Myślę, że czternasta emerytura dobrze wpisuje się we wsparcie seniorów w tym okresie. Oczywiście trzeba doliczyć też kwestię związaną z emeryturą bez podatku, bo przecież prawie każdy z emerytów otrzymuje wyższe świadczenie. Ono w ciągu roku też urośnie do kolejnej trzynastej czy czternastej emerytury – wyjaśnił wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.

Czternasta emerytura zostanie przekazana na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku. Nie zmienią się zasady wypłaty środków.

Osoby otrzymujące świadczenie do 2900 zł brutto otrzymają pełną kwotę. Po jego przekroczeniu będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl