fot. PAP/Jacek Bednarczyk

S. Szwed: Stopa bezrobocia w październiku pozostanie na poziomie z września

Stopa bezrobocia w październiku pozostanie na poziomie z września – poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. We wrześniu bezrobocie było na poziomie 6,8 proc. wobec 7 proc. w sierpniu.

– Zostaną nam dwa trudniejsze miesiące, zapewne ze wzrostem, ale na koniec roku będziemy na poziomie bardzo bliskim 7,0 proc. – dodał wiceszef resortu pracy.

Wcześniej Stanisław Szwed przedstawił dane dotyczące poziomu bezrobocia we wrześniu w poszczególnych województwach. Najniższe – 4 proc. – było w województwie wielkopolskim

W województwie warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia wynosi niespełna 12 proc. W zachodniopomorskim również jest to liczba dwucyfrowa. W pozostałych województwach stopa bezrobocia jest już jednocyfrowa. To są dobre wiadomości. Dobrą wiadomością jest również liczba ofert pracy, które są składane. W niektórych regionach kraju zaczynają być w tej chwili problemy ze znalezieniem pracowników do pracy. Stąd też wdrożona dyrektywa sezonowa dotycząca m.in. obywateli Ukrainy, którzy w jakiś sposób zapełniają lukę w trudniejszych branżach – powiedział Stanisław Szwed.

Uproszczoną procedurę dostępu do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców przewiduje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia w instytucjach rynku pracy. W sierpniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Proponowane w ustawie rozwiązania dotyczą cudzoziemców, którzy wykonują krótkoterminową pracę. Chodzi m.in. o obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

RIRM

drukuj