fot. PAP/Paweł Supernak

Wotum nieufności dla ministra Mariusza Kamińskiego odrzucone

Sejm odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności dla ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Za odwołaniem ministra głosowała opozycja, przeciwko byli posłowie PiS. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.

W wieczornej debacie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił, że walka z korupcją to element wizji państwa nowoczesnego, którą prezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Mateusz Morawiecki podkreślał zasługi Mariusza Kamińskiego na rzecz walki z korupcją oraz jego udział w ograniczaniu luki VAT-owskiej.

– 4,5 tysiąca grup przestępczych rozbite w czasie działalności pana ministra Mariusza Kamińskiego – to jemu zawdzięczamy. To jest jednocześnie, drodzy przedsiębiorcy i drodzy rodacy, wyrównanie pola gry dla was, wyrównywanie zasad konkurencyjności, ponieważ bez skutecznego zwalczania grup przestępczych wszyscy jesteśmy przez nich okradani – wskazał premier.

To dzięki skutecznym działaniom spec służb  Polska została uchroniona przed zamachami terrorystycznymi – podkreślał szef rządu.

– Te służby działają na zasadzie „im ciszej tym lepiej”, działają skutecznie, muszą działać skutecznie – powiedział.

Ministra koordynatora służb specjalnych chcieli odwołać posłowie Koalicji Obywatelskiej. Podczas debaty wniosek o wotum nieufności przedstawił szef klubu PO Borys Budka.

– Dzisiaj każdy przyzwoity poseł, każda przyzwoita posłanka powinna głosować  za odwołaniem człowieka, który jest odpowiedzialny za zapaść polskich służb. Dzisiaj każdy odpowiedzialny poseł i odpowiedzialna posłanka powinna wstydzić się za to, że zamiast porządku, bezpieczeństwa i silnego państwa, mamy państwo, w którym służby dopuściły do tak wielu afer – akcentował Borys Budka.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Lewicy, PSL-Kukiz15 i Konfederacji.

– Jak dziś wyglądają polskie służby? Manipulacje, insynuacje, przecieki medialne i śledztwa polityczne, przekraczanie uprawnień, wymuszanie zeznań, fałszowanie dokumentów, oskarżanie i nękanie niewinnych. To są służby za czasów PiS – wskazał Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Odpowiadając na zarzuty opozycji, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił, że autorzy wniosku chcą przedstawić CBA jako instrument służący zwalczaniu opozycji politycznej.

– Sugerowanie, że CBA, walcząc z korupcją, widzi tylko jedną stronę sceny politycznej, jest po prostu kłamstwem. Wśród osób, które w wyniku działań tej służby usłyszeli zarzuty, są byli i obecni parlamentarzyści zarówno związani z opozycją, jak i z obozem rządzącym. Jest senator Stanisław G. i senator Stanisław K., jest poseł Stefan N. i poseł Mariusz Antoni K. Te same zasady dotyczą władz spółek Skarbu Państwa, samorządowców i urzędników państwowych – zaznaczył minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Ostatecznie wniosek o wotum nieufności został odrzucony.

TV Trwam News

drukuj