fot. flickr.com

Wiceminister cyfryzacji: Covid-19 pokazał, że nasza infrastruktura telekomunikacyjna jest stabilna

Monitoring pokazał, że mimo wzrostu zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne w związku z pandemią nie było większych zakłóceń w funkcjonowaniu sieci i nasza infrastruktura telekomunikacyjna jest stabilna – mówiła wiceszefowa Ministerstwa Cyfryzacji Wanda Buk podczas debaty EEC Online.

Wiceminister cyfryzacji powiedziała, że monitoring poziomu wykorzystania sieci pokazał, że zarówno stacjonarna, jak i mobilna sieć okazała się wydolna i udało się przejść ten okres „bez większych perturbacji”.

„Na ten moment nasza infrastruktura telekomunikacyjna jest dość stabilna” – powiedziała wiceszefowa resortu cyfryzacji podczas debaty na temat infrastruktury telekomunikacyjnej w ramach European Economic Congress Online.

Wanda Buk podkreśliła, że ogromną rolę w rozwoju infrastruktury odegrały fundusze unijne – Program Operacyjny Polska Cyfrowa.

„Dał on bardzo silny impuls rynkowi telekomunikacyjnemu do rozbudowy sieci (…) w latach 2016-2017. Dzisiaj widzimy tego pierwsze efekty” – powiedziała wiceminister.

Wanda Buk zauważyła, że Polska awansowała w opublikowanym ostatnio unijnym rankingu DESI, czyli indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego na 2020 r. Polska wypadła powyżej średniej Unii Europejskiej w obszarach wykorzystania stałych łączy szerokopasmowych i zasięgu stałych sieci o bardzo dużej przepływowości. Według jej przewidywań, największe efekty inwestycji z POPC będą widoczne w ciągu najbliższych kilku lat. Będzie to odczuwalnie lepiej niż dziś – oceniła.

Wiceminister cyfryzacji wskazała, że jeśli chodzi o budowę infrastruktury telekomunikacyjnej najgorzej wypada „obszar warmińsko-mazurski, który mimo zwiększania poziomu dofinansowania ciągle dla operatorów wydaje się niewystarczająco atrakcyjny”. Oceniła, że pomimo wysiłków rządu na rozwój infrastruktury, negatywny wpływ ma niekiedy postawa lokalnych władz.

„Są tacy samorządowcy, którzy bardzo mocno hamują rozwój sieci telekomunikacyjnej na danym terenie np. poprzez nakładanie bardzo wysokich opłat za zajęcie pasa drogowego” – powiedziała wiceszefowa resortu cyfryzacji.

Wiceminister dodała, że dochodziło do „patologicznych sytuacji” w tym względzie, które rząd musiał ukrócić poprzez nowelizację ustawy ograniczającej maksymalne stawki.

„Jest też dużo innych działań, które wiele samorządów podejmuje, myśląc krótkim interesem, a nie korzyściami z rozwoju cyfryzacji, z rozwoju infrastruktury w ich regionie” – powiedziała Wanda Buk, podając jako przykład wnioski samorządów o zwolnienie z budowy tzw. kanału technicznego pod przyszły światłowód przy budowie dróg.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl