fot. twitter.com/WaldekKraska

W. Kraska: W połowie czerwca br. dodatni poziom wyników w przypadku mutacji Delta wyniósł 8 proc., a dzisiaj stanowi już 27 proc.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, zapewnił, że sytuacja epidemiczna w naszym kraju jest na razie stabilna. Niepokój budzi jednak wariant Delta koronawirusa, który zaczyna dominować nad mutacją Alfa. Liczba nowych zakażeń w kraju utrzymuje się na dość niskim poziomie.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 153 przypadki Delty. W ciągu ostatniego tygodnia wykryto 35 zakażeń.

Wiceminister zdrowia był pytany na antenie Polskiego Radia o to, jaki procent wszystkich zakażeń stanowi właśnie mutacja indyjska.

– W połowie czerwca br. dodatni poziom wyników w przypadku mutacji Delta wyniósł 8 proc., a dzisiaj stanowi już 27 proc. Widzimy, że jest to dość duża dynamika. Dotyczy to głównie osób niezaszczepionych między 20 a 40 rokiem życia. Niepokoi nas to, że niezainteresowana szczepieniami grupa wiekowa jest akurat bardzo podatna na wariant Delta – powiedział Waldemar Kraska.  

Wariant Delta jest bardziej zakaźny. Współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa wzrósł w tym miesiącu do 0,9. W ubiegłym miesiącu był na poziomie 0,6.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób twierdzi, że do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w UE będzie wywołanych wariantem Delta. Agencja zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień przeciw COVID-19.

W naszym kraju wykonano blisko 32 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest prawie 15,5 mln osób.

RIRM

drukuj