fot. PAP/EPA

Rosja/ Już 20 ofiar śmiertelnych wypadku w metrze

20 osób zginęło w wypadku w moskiewskim metrze we wtorek niedaleko od stacji „Sławianski Bulwar” linii Arbacko-Pokrowskiej – podały w najnowszym bilansie źródła lekarskie i w Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Co najmniej 150 rannych znalazło się w szpitalach.

Część ciał wciąż znajduje się w wykolejonych wagonach.

Wicemer Moskwy Piotr Biriukow zdementował wcześniejszą informację, jakoby wśród zabitych był maszynista feralnego pociągu. „Jest w szpitalu” – powiedział.

Dodał, że metro na linii Arbacko-Pokrowskiej wznowi kursowanie w ciągu 48 godzin. Na środę w Moskwie ogłoszono żałobę.

Wcześniej medyczne źródła podały, że w metrze zginęło 16 osób.

Trzy wagony metra wypadły z torów, gdy pociąg gwałtownie zahamował z powodu spadku napięcia w trakcji.

Minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Władimir Puczkow powiedział dziennikarzom, że krążące informacje o wybuchu w tunelu metra pomiędzy stacjami „Sławiański Bulwar” i „Park Pobiedy” są nieprawdziwe, a „awaria miała charakter czysto techniczny”. Dodał, że badaniu przyczyn katastrofy nie jest brana pod uwagę ewentualność zamachu.

„Park Pobiedy” jest najgłębszą stacją moskiewskiego metra; otwarto ją w 2003 roku, a stację „Sławianski Bulwar” – pięć lat później.

Według Aleksieja Chazbiewa, dziennikarza specjalizującego się w sprawach transportu, metro zbudowano na 3-4 mln pasażerów, maksimum 6 mln dziennie, a dziś korzysta z niego każdego dnia ponad 9 mln osób.

PAP

drukuj