Weszły w życie przepisy o szerszych granicach obrony koniecznej

W życie weszły nowe przepisy o granicach obrony koniecznej. Od teraz każdy, kto będzie w bezpośrednim zagrożeniu, będzie mógł się bronić bez obawy, że trafi za to do więzienia.

Od teraz każdy może swobodnie bronić się w przypadku włamania do mieszkania, domu, lokalu lub przylegającego do nich ogrodzonego terenu – powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Ważne jest to, żeby osoba broniąca się wiedziała, że jeżeli nawet użyje sposobu obrony, czy dopuści obrony w czasie, który może zostać uznany za przekroczenie tejże obrony, to nie poniesie negatywnych konsekwencji prawnych, nie będzie ciągana po sądach, nie trafi do aresztu, nie zostanie skazana i nie trafi do więzienia – mówił Zbigniew Ziobro.

Dotychczas bywało z tym różnie. Teraz kara może grozić jedynie wtedy, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej będzie rażące. Nowe przepisy nie tylko dają możliwość obrony, ale także mają charakter prewencyjny – wskazał mecenas dr Michał Skwarzyński.

– Jeżeli będzie przekaz medialny, że obrona konieczna jest szersza, to każdy przestępca kalkuluje, czy mu się opłaca popełnić przestępstwo, np. związane z włamaniem do domu, mając świadomość, że taka osoba lepiej zna położenie swojego domu, może mieć jakiś rodzaj broni, może się skutecznie obronić – powiedział mec. Skwarzyński.

Nowelizacja Kodeksu karnego została uchwalona w grudniu ub.r. przez większość posłów. Od głosowania wstrzymał się jedynie klub Nowoczesna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl