Weszła w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach

Zmieniają się zasady uzyskiwania zgody na legalny pobyt i pracę w Polsce. Wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ułatwi pracownikom spoza Unii Europejskiej znalezienie zatrudnienia w naszym kraju. Będą oni mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

Maksymalny okres przeniesienia będzie wynosić 3 lata w przypadku pracowników kadry kierowniczej i specjalistów oraz rok w przypadku stażystów.

Zmiany ograniczające dostęp do naszego rynku pracy to wymóg znajomości języka polskiego przynajmniej na poziomie B1 i możliwość ustanowienia limitów zezwoleń na pracę obejmujących np. konkretne zawody.

W przepisach tych chodzi o uwzględnienie potrzeb rynku pracy i bezpieczeństwo państwa – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– Z jednej strony trzeba mieć nad tym wszystkim kontrolę, np. jeżeli w jakichś województwach tego typu zezwolenie zagroziłoby lokalnym pracownikom – wojewodowie maja możliwość przejrzenia zawodów, w których nie można znaleźć pracownika. […]W innym miejscach wymagana jest umiejętność przynajmniej podstawowego posługiwania się językiem polskim – wskazał Arkadiusz Czartoryski.

Obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o cudzoziemcach stanowi wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w ub.r. o zgodę na legalizację pobytu w naszym kraju starało się aż 192 tys. osób. Najwięcej było Ukraińców.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl