fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Weszła w życie ustawa dot. budowy zabezpieczenia polsko-białoruskiej granicy

Od dziś obowiązuje ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ma się ona rozpocząć w ciągu kilku tygodni.

Na polsko-białoruskiej granicy coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W nocy z 1 na 2 listopada br. żołnierze zauważyli na terytorium Polski 3 osoby, które nie przypominały uchodźców – mówił Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

– Te osoby były umundurowane i miały ze sobą broń. W związku z tym podjęto próbę kontaktu z tą grupą. Na widok polskich żołnierzy te osoby przeładowały broń, a potem udały się z powrotem na teren Białorusi – powiedział Stanisław Żaryn.

Niecały miesiąc temu w kierunku naszych żołnierzy padły strzały ślepą amunicją. Migranci niszczyli również polskie zasieki i rzucali w stronę naszych funkcjonariuszy różnymi przedmiotami.

Problem ma rozwiązać budowa 5,5-metrowej zapory, długiej na prawie 200 km i wyposażonej w nowoczesne rozwiązania techniczne. Wczoraj odpowiednią ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Jest ona już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Budowa zabezpieczenia rozpocznie się w ciągu kilku tygodni.

– W I półroczu 2022 roku musi być zakończona. Chcielibyśmy, aby to było na przełomie I i II kwartału, przede wszystkim w tej zasadniczej części. Jednak z powodów technicznych kluczową rolę odgrywają warunki atmosferyczne – wyjaśnił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Koszt całej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

 

TV Trwam News

drukuj