fot. PAP/Marcin Obara

Wernisaż ekspozycji „Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku”

W Pałacu Prezydenckim odsłonięto wystawę „Romantyczność. Malarstwo XIX wieku”. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Mija 200 lat od wydania przez Adama Mickiewicza „Ballad i Romansów”. Data ta uznawana jest za początek romantyzmu w Polsce. Decyzją Sejmu 2022 rok jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Odsłonięcie wystawy „Romantyczność. Malarstwo XIX wieku” wpisuje się w obchody rocznicy. [czytaj więcej]

To wystawa o Polsce, o naszej duszy, prezentująca malarstwo specyficznej dla Polaków epoki – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

Romantyzm polski to nie tylko czas wzniosłych dzieł. To też czas największych, narodowowyzwoleńczych zrywów.

– Czas, kiedy nie było Polski na mapie Europy, kiedy Polacy walczyli o odzyskanie swojego państwa. To, co tak silnie było zaszczepione w polskiej duszy, cały czas walczyło o powrót na swoje miejsce tzn. do własnej Rzeczypospolitej, tak lekkomyślnie i beznadziejnie utraconej – stwierdził prezydent.

Wielkie dzieła polskich poetów i malarzy pozwoliły przetrwać czas zaborów.

Tak jak przetrwaliśmy najtrudniejszy czas zaborów dzięki tym wielkim utworom literackim, ale także dzięki tym mniejszym, wierzę głęboko, że jeśli sięgniemy do korzeni romantyzmu, to przetrwamy ten czas, w którym znowu jesteśmy – podkreślił prof. Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na wystawie zaprezentowano dzieła czołowych malarzy polskiego romantyzmu, ale także spadkobierców tej epoki.

– Granice polskiego romantyzmu wykraczają znacznie poza I połowę wieku, rozciągają się co najmniej do lat 60., a echa tej romantycznej postawy śledzić będziemy jeszcze w wielkim malarstwie Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego – zaznaczyła Agnieszka Rosales Rodríguez, kurator wystawy „Romantyczność. Malarstwo XIX wieku”.

Dzieła nawiązują do ważnych dla historii Polski wydarzeń. Do tryumfów, ale także martyrologii narodu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl