Wenezuelski Kościół w obronie praw torturowanych więźniów politycznych

Stosowanie tortur wobec więźniów politycznych w Wenezueli spotkało się w czwartek ze zdecydowaną reakcją wenezuelskiego Episkopatu. Kościół katolicki zaprotestował przeciwko przemocy wobec więźniów, którzy wszczęli bunt w siedzibie Służby Wywiadu (SEBIN) w Caracas.

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Episkopatu Wenezueli (KEW) wystąpiła w czwartek do władz kraju z wezwaniem do poszanowania praw człowieka w odniesieniu do więźniów politycznych, którzy podnieśli bunt w siedzibie Boliwariańskiej Służby Wywiadu w Caracas.

„Komisja Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Episkopatu Wenezueli wzywa władze do poszanowania życia osób, za które ponosicie odpowiedzialność, ponieważ przebywają w instytucjach państwa wenezuelskiego, oraz do poszukiwania rozwiązania problemów bez stosowania przemocy” – czytamy w komunikacie KEW.

Przedstawiciele Kościoła, którzy udali się pod siedzibę SEBIN, przypominają władzom państwowym o „ich odpowiedzialności za życie oraz nietykalność cielesną więzionych osób”.

„Dbałość o przestrzeganie praw człowieka jest obowiązkiem rządów, którego wypełnienie nie może być uzależnione od charakteru zarzucanych więźniom czynów karalnych, za które są ścigani” – przypomina Episkopat.

Prokurator generalny Wenezueli Tarek Saab poinformował na Twitterze, że wydelegowana przez niego komisja bada sytuację z więzieniu Służby Wywiadu w Caracas.

Jednak zgromadzone pod zakładem karnym rodziny osadzonych na podstawie oskarżeń o „przestępstwa polityczne” nie otrzymały dotąd żadnych informacji o swych bliskich.

W środę grupa osób zakwalifikowanych jako „więźniowie polityczni” osadzonych w więzieniu Helicoide, znanym również jako centrum tortur SEBIN-u, podniosła bunt, aby zaprotestować przeciwko łamaniu praw człowieka.

„Jesteśmy w Helicoide, ośrodku tortur SEBIN, który został w pokojowy sposób opanowany przez więźniów politycznych i wszystkich pozostałych uwięzionych, w stosunku do których SEBIN stosuje codziennie tortury” – informuje film wideo rozpowszechniony przez jednego z opozycjonistów.

Więźniowie wezwali pomocy, pokazując na Facebooku filmy wideo, na których widać również przetrzymywane tam osoby nieletnie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl