Wenezuela: Prezydent przedłużył stan wyjątkowy w gospodarce

Prezydent Nicolas Maduro przedłużył w piątek o trzy miesiące stan wyjątkowy w gospodarce. Decyzja ta – jak podkreślił – jest odpowiedzią na „spisek zawiązany przez kraje OPEC oraz USA w celu odsunięcia od władzy lewicowego rządu Wenezueli”.

W swym telewizyjnym orędziu do narodu Maduro podkreślił, że stan wyjątkowy w gospodarce będzie obowiązywać w maju, czerwcu i w lipcu, „aż do odzyskania przez wenezuelską gospodarką pełnych mocy produkcyjnych”.

Stan wyjątkowy w sferze gospodarczej, który pozwala na okresowe korzystanie z zasobów sektora prywatnego dla zapewnienia zaopatrzenia ludności, został wprowadzony w Wenezueli na podstawie dekretu prezydenckiego w styczniu b.r. na dwa miesiące. W marcu został przedłużony o kolejne 60 dni.

Aby dekret prezydenta stał się prawomocny, musi uzyskać aprobatę parlamentu, „co jest raczej mało prawdopodobne” – zaznacza agencja AFP.

W środę w kilku miastach Wenezueli odbyły się wielotysięczne demonstracje. Ich uczestnicy domagali się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta.

W ocenie wywiadu amerykańskiego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Nicolasowi Maduro nie uda się dotrwać do końca kadencji – pisze agencja Reutera. Ryzyko, że Wenezuela pogrąży się w chaosie politycznym jest wysokie.

Spór polityczny zaostrza pogłębiający się kryzys gospodarczy. W dużej mierze jest to rezultat rekordowo niskich cen ropy, głównego towaru eksportowego Wenezueli, na światowych rynkach.

Codziennie dochodzi do przerw w dostawie energii elektrycznej, w sklepach straszą puste półki a wiele placówek służb publicznych jest otwartych tylko przez dwa dni w tygodniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl