Węgry: jedna osoba zginęła, dziesiątki tysięcy bez prądu na skutek wichury

Jedna osoba poniosła śmierć, a kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych zostało bez prądu po przejściu w czwartek wieczorem wichury na Węgrzech – poinformowała w piątek rano krajowa Dyrekcja ds. Zapobiegania Katastrofom.

W miejscowości Kenez w komitacie (województwie) Vas na zachodzie Węgier zerwany przez wichurę dach budynku spadł na samochód. Strażacy wyciągnęli z pojazdu martwą osobę.

Ponad 50 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu z powodu uszkodzenia przewodów przez powalone drzewa – powiadomił rzecznik Dyrekcji Daniel Mukics. W czwartek wieczorem prądu nie miało jeszcze ponad 115 tys. gospodarstw, ale szkody są stopniowo usuwane.

Wichura uszkodziła 89 budynków, w większości przypadków doszło do zerwania dachu. Do piątku rano straż pożarna interweniowała ok. 550 razy.

Doszło do zakłóceń w międzynarodowej komunikacji kolejowej z powodu powalonych drzew, które zablokowały tory; dotyczy to m.in. pociągu „Varsovia” z Budapesztu do Warszawy. Na zachodzie Węgier na wielu trasach w ogóle nie kursują pociągi, a przywracanie połączeń potrwa przypuszczalnie do godzin popołudniowych w piątek. W niektórych miejscach na północnym wschodzie kraju zamiast pociągów kursują autobusy zastępcze.

Podobne utrudnienia odnotowano w komunikacji samochodowej.

PAP/RIRM

drukuj