fot. flickr.com

Wchodzą w życie nowe zasady handlu ziemią rolną – osoby nie będące gospodarzami będą mogły kupić do hektara ziemi

Od dziś zmieniają się zasady handlu ziemią rolną. Osoby nie będące gospodarzami będą mogły kupić do hektara ziemi rolnej. Do tej pory obowiązywało ograniczenie do 30 arów. Rząd Zjednoczonej Prawicy uregulował obrót ziemią w 2016 roku. W ten sposób ukrócił proceder sprzedaży ziemi na tzw. słupy.

Senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”, przyznaje, że poprzednie rozwiązania się sprawdziły. Dlatego też dokonano zmiany przepisów, wychodząc tym samym naprzeciw postulatom osób, które chcą zakupić większą działkę na wsi.

– Pierwsza wersja (0 do 0,3 hektara nabywania nieruchomości działek) – na tamtym etapie wystarczająco się sprawdziła i uznaliśmy, że trzeba dać możliwość powiększenia do 1 hektara. Nie więcej niż 1 hektar ze względu na to, że gospodarstwo rolne jest powyżej hektara. (…) Zmiany wprowadzone tą poprawką dają szansę, że ci, którzy chcą ewentualnie kupić nieruchomość, wybudować się na terenach wiejskich, będą mieli taką możliwość – powiedział Jerzy Chróścikowski.

Zmiany nastąpiły także dla osób, które zakupią grunty powyżej hektara. Do tej pory byli oni zobligowani do prowadzenia działalności rolniczej, a jednocześnie nie mogli sprzedać gruntów przez dziesięć lat. Dziś ten okres został skrócony do pięciu lat.

Jutro miną cztery lata od zawieszania tzw. zielonego miasteczka, gdzie gospodarze walczyli o wprowadzenie ustawy regulującej obrót ziemią rolną. Miało to związek z zakończeniem okresu ochronnego ziemi przed wykupywaniem jej przez obcokrajowców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl