Ważą się losy Szkoły Podstawowej w Sitnicy

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sitnicy prowadzona przez gminę Biecz w woj. małopolskim jest zagrożona likwidacją. Na terenie gminy istnieje kilka szkół znajdujących się w podobnej sytuacji. W 2012 roku kosztowały one organ prowadzący 3,5 mln zł ponad przyznane jej subwencje.

Burmistrz Biecza chce przekazać prowadzenie szkoły stowarzyszeniu, utworzonemu przez rodziców uczniów oraz nauczycieli.

W skuteczność takiego rozwiązania nie wierzy grono pedagogiczne z Sitnicy.

 „Nie ma naszej zgody na taki scenariusz” – mówi dyrektor szkoły Zofia Kamińska.

– Szkoła ma piękną historię, piękny dorobek. Władze chcą przekazać szkołę stowarzyszeniu, ale kto utrzyma szkołę? kiedy jest bezrobocie, nie ma zakładów pracy bo wszystko jest likwidowane. Szkoła jest jedynym ośrodkiem edukacji. Zdobyliśmy wiele środków pieniężnych bez stowarzyszenia i teraz to wszystko się nie liczy? – podnosiła Zofia Kamińska.

Dyrektor szkoły wylicza podjęte już działania oszczędnościowe.

Owszem można założyć stowarzyszenie wspierające, ale nie prowadzące szkołę. Trzeba szanować to co jest, trzeba przede wszystkim pomóc szkole. W związku z kryzysem wykazaliśmy oszczędności, które podejmujemy. Chcemy zrezygnować z funduszu socjalnego, nie ma funduszu zdrowotnego. Ponadto łączymy godziny z których wynikają oszczędności. W skali roku to około 25 tys. zł – zaznaczyła Zofia Kamińska.

Wczoraj w budynku szkoły odbyły się konsultacje społeczne. Mieszkańcy liczą na zmianę decyzji władz gminy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl